avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate nastasecornel

Activitate nastasecornel

Discuție Plata salariu
Anul acesta am infiintat o un srl neplatitor de TVA. Timp de 12 luni nu am scos salariul. il pot scoate acum la sfirsitul anului. Care este modalitatea de scos, cash sau transfer bancar in contul personal?
Buna ziua! Detin un srl care are ca obiect de activitate transport rutier de marfuri firma fiind neplatitoare de tva deci nici inscrisa in ROI. Pot efectua un transport pentru o persoana fizica din Germania si emite o facura? Persoana fizica este de origine romana dar are domiciliul in Germania.
Discuție infiintare srl
Buna seara! Incerc sa infiintez un srl.Am depus toate actele necesare la onrc ilfov.Nu imi poate elibera actele firmei pentru ca lipseste un certificat si adeverinta de la ANAF, cf. art. 17 din Lg. 31/1990R.Doar acest certificat si adeverinta lipsesc, restul actelor a fost verificat de catre onrc.Ce pot face in aceasta cauza sa urgentez lucrurile.Am nevoie urgenta sa deschid firma.Data verificării: 21-11-2017
Termen soluționare: 08-12-2017
Termen eliberare: 11-12-2017
Data amânării: 22-11-2017 Asta scrie pe portalul lor despre firma.
Nu imi trebuie licenta de transport.Voi face treansport cu doua autoutilitare de 3.5 tone
Pentru a fi mai explicit. Eu doresc sa fac transport rutier de marfuri si sa pot importa flori pe le voi vinde ulterior prin intermediul internetului.
Buna ziua! impruna cu sotia dorim sa infiintam o firma si nu suntem lamuriti care ar fi forma juridica avantajoasa pt noi ( ii, pfa .asociatie familiala, srl, etc!).As vrea sa aiba cod caen 4941 transport marfuri cu autoutilitara sub 3,5 t. Cod CAEN pentru Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor standurilor chioscurilor si pietelor 4799. Veniturile le estimez sub 65 mii eur pe an.Asa cum spuneam mai sus. Nu stiu ce forma poate avea firma pt a fi mai usor de gestionat.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru autoutilitara sub 3,5 tone mma nu iti trebuie licenta de transport si nici alt atestat.
Ce acte suedeze aveati in momentul in care v-au oprit?
Vreau sa infintez intreprindere individuala de transport marfa cu autoutilitara de 3,5 tone.
1. La cat este stabilita norma pe venit pt o asfel de intreprindere individuala.
2. Se pot deduce cheltuielile cu angajatul?

Intrebari referitoare la impozitul pe venit real.
3. Ce cheltuieli se pot deduce?
4. Impozitul este de 16% sau se poate un impozit mai mic?
5. Ce contributii sociale am de plata si lac pot ajunge?
6. Este avantajos pt mine sa raman angajat la alta firma? Ma refer strict la plata contributiilor sociale.
Vreau sa fac trasport marfa cu auto utilitara 3,5 kg.Am tot cautat sa imi iau atesta un atestat dar nu pot imitrebuie permis profesionist.Chiar trebuie pregatire profesionala?