avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate redmulett

Activitate redmulett

Răspuns la discuția Imprumut fara garantie
ciudat,inseamna ca se tin de cuvant,,nu inteleg dc nu am rez eu nimic.
Răspuns la discuția Imprumut fara garantie
Djbianco..in mesajul tau vad ceva asemanator cu situatia mea,,nu ei dau banii ci un investitor,,care vine din alta localitate,,cand te referi la ei te referi la cab de avocatura a lui xxxxx la care ma refer si eu?
Răspuns la discuția Imprumut fara garantie
As fi vrut si eu sa iau banii de la danasii dar nu a fost sa fie,uitati sfarsitul situatiei la mine:
-dupa cum am aspus totul a decurs destul de bine pana in momentul cand am primit acel meil de amanare al programarii la notar,,este relatat mai sus.
-au zis ca restituie banii pe parcursul zilei de luni06.02,am asteptat,,si nimic pana in ziua de
azi,le-am trimis mail i-am sunat si nici un raspuns,,moticul din cauza codului portocaliu nu doar ca investitorul nu mai poate ajunge in bucuresti dar nici ei nu mai mergeau la birou in perioada 06.02-09.02(perioada in care ar fi avut programari la notar si s-a fi amanat)
-nu am primit banii inapoi,,,ciudat este urmatorul fapt:::::ei se pronunta in felul urmator,nu fac progamarea la notar pana nu au confirmarea ca au primit banii,,apoi fac programarea ziua urmatoare cel tarziu a 3 zi cum ar venii asadar toate persoanele presupuse care ar fi pus banii joi,,,vineri ar fi trebuit sa aibe confirmarea,deci o programare la notar maxim pe data de 07.02,daca ar fi pus cineva banii vineri si op-ul ar fi plecat luni de exemplu,nu ar fi avut programare decat dupa confirmarea primirii banilor,deci nu aveau cum sa aibe intalniri intre 06.02-09.02,,era o vrajeala scrisa in mail-ul meu de a trage de timp sa nu-ti zica direct fraiere ai luat teapa.
Asta este invatatura de minte.sunt curios daca la dvs merge,,m-ar interesa in continuare,,,,dar fara bani inainte,,
djbianco,,imi poti spune si mie mai multe?
Răspuns la discuția Imprumut fara garantie
sa nu te intereseze.totul este o mare teapa.poti sa discuti cu ei cat vrei si sa-ti aduca o mie de argumente,,totul este vrajeala,,,sa nu le pui banii inainte.
va multumesc pt informatii
am inteles,,,dar de precontract ce parere aveti
?????
Am inteles ca exista la notar un contract de vanzare-cumparare cu drepr de rascumparare.
Sa numim actualul proprietar cu x si viitorul cu y.
EU am inteles urmatoarele:
-x vinde apartamentul lui y,conf grilei prin contract vanzare cumparare cu drept de rascumparare termenul fiind min 12 luni maxim 60,,
-y este acum proprietarul de dreapt al acestui apartament,,,x ce putere mai are in ecuatie,,doar ca poate sa-l revendice???apoi isi recastiga drepturile deplie asupra bunului?
--y are voi sa faca ce vrea cu bunul posedat sau este obligat pana la termenul de rascumparare sa-l pastreze intact?
--x mai are vre-un drept asupra bunului?
Pe lg aceste intrebari,,se poate si un model al contractului?
Răspuns la discuția Imprumut fara garantie
Am pus banii intr-un cont xxxxxxxxxx cabinet avocat.............................
credeti ca nu stie avocatul eu zic ca da



Din mesajul consecutiv:

Buna Seara!

Stimati Clienti,

Din cauza avertizarii meteorologice "Cod Portocaliu" si a impracticabilitatii drumurilor din tara, va informam ca toate intalnirile pentru acordarea de imprumuturi la Notar in perioada 06 ian - 09 ian 2012 au fost anulate, urmand a se reprograma cand vremea va reveni la normal in masura in care veti mai fi interesati.
Contravaloarea costurilor suportate de dumneavoastra vor fi restituite in cursul zilei de Luni, 06 Ian 2012.
-deci v-a trebui sa mai asteptam pna aflam un raspuns concret ideea este ca eu voiastept banii inapoi asa cum spun ei,ca ii vor restitui maineasta inseamna ca-i voi primii abia pe 07.02 caci ii trimite prin ordin de plata.

Voi revenii la subiectul acesta si va voi tine la curent. Daca primesc banii inapoi inseamna ca nu urmaresc castigarea celor 200 lei si chiar dau imprumuturi.

ce parere aveti?
Răspuns la discuția Imprumut fara garantie
aceiasi intrebare am pus-o si eu si mi s-a spus ca sunt garantia prezentarii la notar,,desi nu prea cred,,eu am discutat cu ei vreo 3 zile pana sa le trimit actele,apoi cand mi-au spus de bani au mai fost alte 3 zile de discutii,nu vroiam sa le pun banii,,
sincer nush ce sa cred,,vor venii nu vor venii maine la notar....
[EDITAT] - acordam bani imprumut, inclusiv celor din Biroul de Credite, doar cu contract la notariat in baza Art. 1576 din Cod Civil,Ne deplasam in toata tara si strainatate in maxim 24 ore de la aprobare. Rugam si oferim seriozitate. Informatii suplimentare: [EDITAT]
-iti cere diferite acte,,factura de la utilitati,,adeverinta de venit,suma creditelor existente,,extras de cont pe ultimele 2 luni.
-am vb cu ei la tel si pe mail,,,pers care rasp la tel este avocat.
-iti da un cont pt a pune 200 de lei asta numai in cazul in care esti acceptat dupa ce le trimiti copie dupa toate actele,contul este al cab de avocatura.
-am pus suma 200(am si nevoie de bani dar sa vad si daca este teapa),si m-au sunat sa confirm prezenta la notar,maine la ora 11,bineinteles ca am confirmat.
-acum nush ce sa fac sa ma bucur sau nu.
-ideea este ca datele despre ei pe care mi le-au dat sunt destul de reale,,cab avocat,,sediul birourilor,contul bancar,cui-ul avocatului,,,numele avocatului este destul de cunoscut,,oare asa departe se merge pt o suma de 200 de lei,
-in schimb nu mi-au cerut nimic valoros cu care sa girez ,,,aici am eu dubii,,ce clauze ascunse pot aparea in contract?la ce trebuie sa fiu atent in caz ca maine se solutioneaza ceva la notar?
Ce parere aveti?





Interventie moderator
Am sters denumirea societatii si datele de contact deoarece publicarea acestora contravine regulamentului de postare. Multumesc pentru intelegere.