avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Activitate toushou

Activitate toushou

Răspuns la discuția Decizie concediere disciplinara
Credeti ca se poate, in acest caz invoca in instanta nulitatea celei de a treia decizii ?
Răspuns la discuția Decizie concediere disciplinara
D-le Freelis, toti suntem debusolati vazand ce se intampla, dar eu am mare incredere in opinia d-vs. Sunt tinta unor dusmani foarte periculosi, de aceea vreau sa va rog sa-mi spuneti daca din punct de vedere legal aveau voie ?
Răspuns la discuția Decizie concediere disciplinara
Dar puteau sa emita o a treia decizie de concediere , fara ca cea de-a doua sa fie revocata ?
Răspuns la discuția Decizie concediere disciplinara
buna seara,
cazul meu a evoluat intre timp, dar voi da amanunte la timpul potrivit.
deocamdata, vreau sa va intreb urmatoarele:
dupa ce a fost revocata prima decizie de concediere, pe motiv ca a fost emisa in timpul concediului medical, am primit o a doua decizie de concediere.
doar ca si aceasta a fost emisa tot in timpul concediului medical.
atentionand angajatorul asupra acestui aspect, el a emis o a treia decizie de concediere, privind aceleasi fapte ca si in celelalte doua, dupa ce am iesit din concediul medical.
problema e ca ei nu au revocat cea de-a doua decizie, inainte de a o emite pe a treia!
in acest caz, a treia decizie este legal emisa?
multumesc mult!
Răspuns la discuția Inselaciunea si paguba
anona1963 a scris:

Ce va pot spune, este ca acel contract de creditare intre dumneavoastra si banca ar trebui atacat si declarat nul pentru viciu de consimtamant: dolul, iar partile repuse in situatia initiala. Pentru problema penala nu ma pronunt.


multumesc mult.
insist insa pe latura penala, e presanta...
Art 215 Cod Penal, cel referitor la inselaciune, spune in felul urmator:

Inducerea în eroare a unei persoane, prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos material injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă

in conditiile in care folosul material consta in acordarea unui credit, iar acest credit este rambursat in continuare de catre cel acuzat de inselaciune, poate banca invoca existenta pagubei?
iar daca nu exista paguba, acuzatia de inselaciune mai sta in picioare?

multumesc,
Buna Seara,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare :
Banca mi-a retinut rate de credit incepand cu luna septembrie 2011 si pana in luna martie 2012 din venituri care reprezentau indemnizatie de boala.
Au stiut ca banii provin din CM , deoarece in acea perioada eram salariat in banca respectiva.
La inceputul anului 2012, am trimis o sesizare bancii, in care am aratat faptul ca este ilegala operarea de rate de credit din concediu medical, dar mi-au raspuns ca contracttul de credit le da acest drept, in baza caruia banca este autorizata de mine prin semnarea TGCA sa opereze aceste retineri.
Mentionez ca mi-au retinut in fiecare luna toti banii care intrau din CM.
Este corect ce au facut ??
Si daca nu, acum mai pot sa deschid proces impotriva lor ?
Multumesc !
Răspuns la discuția Decizie concediere disciplinara
Buna Seara stiti cumva care este termenul de depunere a plangerii penale pt. inselacune, fals si uz de fals, va rog ?
Răspuns la discuția acuzare de fals si uz de fals
Buna Ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea intrebare :
Eu am luat creditul la inceputul anului 2008. Banca a facut plangere penala in octombrie 2011 pentru iselaciune, fals si uz de fals.
S-au incadrat in termenul de depunere a plangerii penale ?Erau aproape 4 ani, fara 2 luni.
Exista un anumit termen de depunere a plangerii penale, sau nu ?
Buna Ziua,
Va rog sa ma indrumati in urmatoarea speta :
Urmare a unui email trimis presedintelui unei multinationale, in care aratam aspectele negative ale firmei a doua zi mia fost intrerupt accesul la aplicatiile informatice-ordin de la presedinte, dupa cca 4 ore mi-a fost supendat contractul de munca si am fost convocata la comisia de disciplina, pe motiv ca as fi refuzat sa fac un plan de masuri, urmare a referatului Directorului ierarhic superior.
Practic, de la acel mail a inceput cosmarul meu si a inceput o intreaga campanie a firmei respective impotriva mea.
Am fost concediata disciplinar, dar nu se mai face nici o referire la acel referat de la care s-a produs suspendarea contractului de munac si nici nu a fost atasat in instanta cand s-au solicitat actele care au stat la baza concedierii.
Pot face plangere penala la Parchet impotriva presedintelui institutiei, pentru abuz in serviciu, avand in vedere faptul ca datorita acelui mail a inceput tot chinul meu ?
Nu am acel mail, dar pot solicita Parchetului o investigatie informatica privind existenta acelui email si de asemenea, cum pot sa solicit proba cu detectorul de minciuni in instanta, pentru ca as vrea ca acel presedinte sa fie nevoit sa recunoasca abuzul pe care l.-a comis asupra mea ?