avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate SorinClaudiu

Activitate SorinClaudiu

Buna ziua! 
In 18 martie 2011 am primit un colet in care trebuia sa primesc un telefon mobil, achizitionat de la un anume individ de pe internet, iar in schimb am primit o carcasa de telefon vechi si o bucata de teava. Eram cu prietena mea si cu inca un amic, si ne-am hotarat sa m ergem la politie pentru a depune o plangere. Amicul meu a dat si el o declaratie prin care relata ce s-a intamplat. 
De anul trecut, pana acuma in ianuarie 2010 nu am primit niciun semn de la politie, iar acum am fost citat pentru a declara daca mai imi sustin declaratia si am m-am prezentat la organul de politie si am mai dat o declaratie prin care am afrimat cele intamplate si faptul ca ma consider parte civila in procesul penal. 
Amicul meu, care nu este in oras, nu a ajuns pentru a da si el declaratie, si aici vine partea necunoscuta de mine. 
Pot vorbi cu el sa isi retraga declaratia, urmand ca si eu sa fac acelasi lucru? 
Cu individul care m-a inselat nu am mai luat legatura, si nici banii nu i-am recuperat, insa acasa, familia este putin ingrijorata de ce s-ar putea intampla in cazul in care individul pateste ceva si are in gand o eventuala razbunare..ca fiecare parinte se gandeste la copilul lui. 
Trebuie sa astept pana la instanta de judecata sau pot merge la politie si sa imi retrag declaratia, sustinand ca nu mai am nicio pretentie fata de inculpat,  invocand motivul linistrii in familie/siguranta personala si a familiei?
In caz de ceva, pot invoca faptul ca atatea luni, din martie 2010 pana in ianuarie 2011 nu am auzit nicio veste de la politie? Nu exista un termen legal in care ar trebuii sa solutioneze plangerea facuta ?
Sau ce imi recomandati pentru a putea termina cu toata situatia aceasta?
Multumesc!