avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Activitate cretu_adrian

Activitate cretu_adrian

Răspuns la discuția succesiune fara dezbatere?
Asa stiam si eu. Dar ce pot sa-i fac notarului care insista ca nu poate face asa pe motiv ca trebuie retinut impozit, ori mostenitorului nu i se poate retine impozit fiindca e mort?
Răspuns la discuția succesiune fara dezbatere?
Nu mai stiu cum sa ma fac inteles!
Eu vorbesc doar de mostenirea mamei, pentru care exista un certificat prin care mosteneste DOAR tata, iar acum se face un certificat suplimentar in care sunt trecuti tatal SI COPIII!!!!
Pana la urma cati mostenitori are mama? Unul sau trei?!?!?!
Răspuns la discuția succesiune fara dezbatere?
Normal ca se emite certificat suplimentar, dar din cate stiu eu eliberarea certificatului initial se face dupa finalizarea dezbaterii succesiunii, care inseamna ca se stabilesc cine sunt mostenitorii mortului. Din moment ce acum 10 ani doar tatal mostenea, iar in 10 ani copii nu au cerut mostenirea (renuntare), nu inteleg cum se adauga mostenitori pe acest certificat suplimentar fata de cel initial..
Cu 10 ani in urma a decedat mama, care avea ca masa succesorala un certificat de actionar si 1/2 din apartament. Dupa un an am aflat ca tata obtinuse la 3 luni dupa moartea mamei un certificat de mostenitor pentru certificatul de actionar. Desi cei doi au avut 3 copii, niciunul din noi nu a fost chemat la dezbaterea mostenirii si nu figuram in nici un fel in certificatul de mostenitor. Pur si simplu nu existam.
Nu am facut nimic la acea data, pentru ca oricum am fi fost de acord sa cedam drepturile in favoarea tatei.
Anul trecut a murit tata si am luat legatura cu un notar pentru deschiderea succesiunii. Am fost trimisi la notarul care a intocmit primul certificat, si am considerat corect legal sa se intocmeasca certificat suplimentar pentru partea de apartament a mamei, tot pe numele tatei din moment ce el e in cm initial, iar pe tata sa il mostenim toate trei.
Dar am avut surpriza sa ni se spuna ca nu se poate, ci ca vom fi adaugate toate trei pe cm-ul mamei, si ca vom plati impozit pe partea ei de apartament deoarece au trecut 10 ani.
Cum putem fi adaugate intr-un dosar de dezbatere a succesiunii de acum 10 ani, care s-a incheiat prin eliberarea unui cm, desi dosarul de dezbatere cuprinde doar certificatul de deces al mamei?
Am intrebat de ce la 3 luni de la deces nu s-au respectat prevederile legale privind dezbaterea succesiunii si s-a raspuns ca cm-ul a fost intocmit in baza declaratiei mostenitorului.
Este corect?