avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan_musat

Activitate bogdan_musat

Buna ziua,

In 2007 am infiintat o societate comerciala (SRL) impreuna cu inca doua persoane, partile sociale fiind repartizate dupa cum urmeaza 33.33%, 33.33% si respectiv 33.34 % eu, avand si drept de administrator, in octombrie 2012, am hotarat sa ma retrag, urmand ca partile sociale si administrarea societatii sa fie cedate unueia dintre persoane in intregime. Documentele au fost intocmite in decursul lunii noiembrie pentru cedarea partilor sociale si a administrarii societatii, dar nu au fost depuse la Registrul Comertului pentru a putea fi inregistrate deoarece una dintre persoane a raspuns dupa cum urmeaza "Ma straduiesc ca sa se inchida in cel mai scurt timp.".

Va rog, daca se poate sa imi comunicati daca exista o metoda de urgentare a procesului si daca, dupa cum v-am spus documentele fiind semnate, sunt absolvit de orice vina prin faptul ca am fost/sunt administratorul societatii respective.

Va multumesc.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, daca se poate acorda ajutor de somaj pentru o persoana angajata din data de 12.04.2012 cu 2h/zi lucratoare.

Va multumesc.
Buna ziua,
Sunt in concediu de ingrijire copil pana la 1 an si doresc sa revin la locul de munca inainte de implinirea acestei perioade. Am anuntat angajatorul verbal de intentia mea iar acesta mi-a raspuns "ca imi va gasi si mie un loc pe aici".
Va rog sa imi comunicati ce drepturi am eu in conditiile mai sus mentionate. De asemenea va mai rog sa imi transmiteti daca angajatorul ma poate disponibiliza mai devreme de 6 luni de la intoarcerea la locul de munca.
Va multumesc.