avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate OanaPaicu

Activitate OanaPaicu

Răspuns la discuția Refuz plata avarie autoturism
Din pacate primul drum pe care l-am facut dupa ce am primit refuzul a fost la Csa unde ni s-a explicat ca mai bine nu am face sesizare...probabil nu aveau chef de munca.In refuzul de plata mai scria ca " in urma verificarilor effectuate de repr.euroins au rezultat mai multe neconcordante in privinta producerii accidentului in raport cu procesul verbal" Ei pot contestant un proces verbal al politiei rutiere?Multumesc pentru raspuns
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Acum 3 luni de zile sotul meu a fost implicat intr-un accident rutier soldat doar cu avarii produs din vina altui participant la trafic care nu a acordat prioritate.La fata locului din intamplare a ajuns un echipaj al politiei rutiere, care a constat accidentul si vina celuilalt sofer si care a supus ambii soferii etilotestului care in ambele cazuri a fost negativ.A doua zi la sediul politiei rutiere s-a intocmit un proces verbal prin care celalalt sofer era penalizat cu puncte/ amenda pentru producerea accidentului. Asigurarea lui este la societatea Euroins, care ne-a trimis , exact la expirare termenului de 3 luni,astazi un refuz de plata pe motiv ca "nu se pot trage concluzii cu privire la cauzele si imprejurarile producerii accidentului" desi repet este un proces verbal intocmit de politia rutiera Iasi.
Am nevoie de un sfat referitor la ce putem face in continuare. Probabil ii vom actiona in instanta, dar as vrea un raspuns de la cineva avizat.
Va multumesc anticipat.