avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Activitate kozmagrigore

Activitate kozmagrigore

Am un teren cu casa batraneasca mostenita de la parinti.Dupa decesul ultimului parinte in 2002(toamna),imediat in 2003,am facut succesiunea la notar(in Negreti-Oas),am devenit mostenitor in cota 1/1(prin renuntarea surorii mele).Terenul se afla intr-o zona care nu afost cooperativizata,iar acesta s-a transmis din tata in fiu.Problema este ca acest teren apare in certificatul de mostenitor ca proprietate extratabulara(nu are nr.topo.),iar conform registrului agricol suprafata de teren este de 10300m patrati.Anul trecut am chemat un topograf autorizat,am masurat terenul si am gasit cu mai mult de 20 de ari in plus ,deci ar fi cam12600 m patrati,teren delimitat cu borne de catre parinti cu mult timp in urma si folosit fara a fi tulburati.Am fost si la cartea funciara si am gasit o harta concretuala si o parcela cu nr.topo. ,iar pe parcela respectiva apare bunicul cu o suprafata de 93 de ari,si sper sa mai gasesc o parcela in care apare bunicul.Ma intereseaza metoda prin care pot intabula ,si daca este,cat ar fi taxa de timbru?