avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Activitate george_passat

Activitate george_passat

Sunt administratorul unei societati de tip SRL cu activitati de fotocopiere si acte auto. In actul constitutiv este trecut tot Codul CAEN. Pe certificatul constatator sunt mentionate urmatoarele activitati:
1812 (Alte activitati de tiparire n.c.a)
1814 (legatorie si servicii conexe )
3299 (fabricarea altor produse manufacturiere n.c.a)
4511(comert cu autoturisme si autovehicule usoare)
4762 (comert cu amanuntul al ziarelor si articole si papetarie in magazinele specializate)
5819 (alte activitati de editare)
7311(activitati ale agentilor de publicitate)
8219 (alte activitati de fotocopiere,de pregatire a documentelor si alte activitati specializate de secretariat)
As dori sa import din China accesorii Gsm,mai exact Huse Gsm, o parte a husei fiind din plastic iar cealalta din inlocuitor piele. Ma intereseaza la ce cod vamal se incadreaza aceste produse si ce taxa au.
Produsele vreau sa le vand atat in magazin,cat si online. Trebuie sa mai scot alt certificat constatator si daca da,pentru ce coduri din CAEN? Pentru a putea fi acoperit din punct de vedere legal.
Va multumesc,astept un raspuns.
Discuție Firma taxi
Detin o masina pe care vreau sa o fac taxi pe parcurs sunt intreresat sa mai cumpar cateva masini dar dupa un anumit timp. Vreau sa imi deschid un SRL si sa angajez 2 soferi in ture. Ce autorizarii si ce acte imi trebui si in ce ordine le pot obtine si unde anume trebuie sa merg? multumesc mult
Vreau si eu sa cumpar din China 100 de perechi pantofi in valoare de 1200$ + taxe de transport 200$. Coletul vine in port la constanta cu containarul si cantareste cam 150-200 Kg.Am inteles ca tre sa platesc TVA, dar nu stiu TVA la cei 1200$ sau la 1200$+transport 200$. Va rog sa imi spuneti si mie ce taxe vamale mai trebuie sa platesc? cat la % din valoare marfii sau din valoarea marfii +TVA?