avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Activitate mantaandreea

Activitate mantaandreea

buna seara sotului meu i s-a admis cererea de eliberare conditionata dar a doua zi parchetul a facut recurs(asa face la toata lumea de ceva vreme)m-ar interesa in cat timp va afla noul termen si daca atunci voi putea cere un termen mai repede. pot face lucrul asta eu sau el sau ne trebuie un avocat?lucrul acesta il pot face doar dupa ce da tribunalul un termen sau pot cere eu un termen?
Răspuns la discuția executare silita
am uitat sa mentionez ca sotul meu are termen pe 20 02 pentru revizuirea cazului.intrebarea este nu se tine cont si de aceasta revizuire pe care am inaintat-o (ma refer si la daunele morale).ce se poate castiga prin revizuire????????
sotul meu a primit prin sentinta definitiva 2 ani cu executare si daune morale in val de 5000 ron.precizez ca sotul inca ispaseste din pedeapsa iar din daunele morale nu s-a platit nimic deoarece el era singurul intretinator al familiei.cu toate astea am primit o somatie de la un executor care ne obliga sa platim suma de 5900+900 cheltuieli de executare intr-o zi de la pimirirea acestei somatii.mentionez ca eu cu sotul meu nu avem cesti banii si nici nimic de valoare care ar putea acoperi aceasta suma(casa,masina,terenuri sau alte bunuri,mosteniri)noi locuiam cu chirie.va rog sa imi spuneti cum se procedeaza mai departe si ce se poate intampla in acest caz.sotul v-a intra in comisia de eliberare conditionata la sfarsitul lunii..va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția cum recuperez niste bani?
sa va explic mai detaliat.in 23 septembrie am mers la un avocat recomandat de o prietena la domiciliul acestuia unde i-am relatat cazul si am intrebat daca se poate face o eliberare la jumatate din pedeapsa,,jumatatea se implinea pe 25 noiembrie.avocatul a spus ca da dupa care a trimis o cerere de eliberare conditionata la jumatate de pedeaspa.aceea cerere a fost respinsa de tribunal pe motiv ca nu se implinise jumatate din pedeaspa.avocatul stia clar ca pe 25 noiembrie este jumatate,dar el a trimis cererea in octombrie .tot atunci cand am fost la avocat el a insistat sa facem si o revizuire a cazului pe motive ca sunt sanse de reusita dupa ce a citit intregul dosar.cererea de revizuire a fost trimisa in octombrie la tribunalul de la bolintin giurgiu.mentionez ca nici pana in prezent nu am primit nici un raspuns de acolo nici eu si nici avocatul.(eu am mers pe incredere,nu am vazut nimic referitor la toate demersurile facute de dansul)pretul a fost stabilit in prima sedinta de avocat si anume suma de 1500.precizez ca nu am primit nimic la mana pentru acesti banii stiu doar ca a fost o singura data la penitenciar unde a vorbit cu sotul meu si acolo am inteles ca l-a pus sa semneze ca este reprezentat de el.sotul meu va intra pe 14 februarie in comisia de eliberare(cea pe care o stia de cand a fost inchis si din care s-au scazut zilele de munca castigate)consider ca avocatul nu a facut nici un demers pentru ceea ce a fost platit.intrebarea mea este cum pot recupera din suma data avocatului considerand ca nu a facut lucrul pentru care a fost platit.va multumesc anticipat.
buna ziua . acum 4 luni am angajat un avocat pentru eliberarea sotului meu la jumatate din pedeapsa (in noiembrie se implinea)iar el a insistat sa facem si revizuirea ca sunt sanse . luniile au trecut si nu s-a intamplat nimic .acum sotul meu va intra in comisia lui de drept pentru eliberare conditionata iar raspuns de la revizuire nu am primit nimic cu toate ca avocatul zice ca a depus-o la mijlocul lunii octombrie .va intreb cum pot sa fac sa recuperez din bani?va multumesc
daca o sentinta este definitiva si s-a inceput executarea mai poate fi eliberat sub control judiciar?
Sotul meu are de executat 2 ani de inchisoare pentru ultraj.Executarea a inceput-o din 25 noiembrie 2011.As vrea sa stiu cand pot sa-i angajez un avocat care sa poata face ceva sa fie eliberat..se poate face ceva la jumatate din pedeapsa adica in noiembrie.El munceste si este primar.Va multumesc.
nici daca angajez un avocat care sa se intereseze??
cum pot afla daca o persoana este data in urmarire chiar daca presupusa fapta a fost comisa peste hotare?va multumesc anticipat..
am si eu o intrebare pot trimite prin posta tigari in irlanda? si daca da cate cartuse pe luna?pot trimite de la o posta obisnuita sau dintr-un loc anume ?va multumesc