avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate iulics

Activitate iulics

Răspuns la discuția Platã CASS persoane fãrã venit
Am înțeles, mulțumesc. Asta înseamnă că trebuie să plătesc doar dacă vreau să mă asigur, nu?
Știu că a mai fost dicutat subiectul dar eu nu am găsit răspuns care să mă liniștească.
În primul rând, sunt ieșit din șomaj de vreun an de zile, nu am beneficiat deloc de asistență medicală. Întrebarea care o pun, conform legii, sunt obligat să am calitatea de asigurat în cadrul sistemului public chiar dacă nu am nevoie? Din câte m-am interesat, nu știu în ce măsură corect, ca să beneficiezi de servicii medicale în cadrul sistemul public trebuie sa ai calitatea de asigurat, calitate pe care o dobândești, în cazul persoanelor fără venit, doar plătind acel procent. Mulțumesc.
buna seara, ma confrunt si eu cu o problema. Va rog sa-mi spuneti ce se poate face in cazul in care angajatorul sustine ca nu mai are ce sa ponteze pentru mine? Deja refuza sa-mi plateasca salariul invocand acest aspect. Mentionez ca sunt angajat pe perioada determinata care expira in 2 luni. Si a doua chestiune, pe perioada determinata se poate da preaviz?
Va multumesc