avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Activitate phenom73

Activitate phenom73

buna ziua ,lucrez la un spital din bucuresti pe postul de brancardier salariul minim pe economie (actual 1050)cu vechimea in munca de 20 de ani. doresc sa stiu daca vechimea in munca mi se calculeaza la salariul minim pentru ca la serviciul personal mi sa explicat ca daca am minim pe economie la incadrare nu am cum sa depasesc salariul minim acordat. am facut aceasta constatare comparand fluturasii de salariu al meu si cu al colegului care are o vechime de 3-4 ani si fluturasii fiind seroxati ca sa spun asa difera doar numele in rest totul identic. raspunsul a fost ca este vechimea acolo undeva in salariu. multumesc anticipat pentru raspunsuri. daca se poate si un numar de telefon un avocat pe probleme de litigi de munca.
Răspuns la discuția oprire cont salariu
multumesc de raspuns,intre timp am fost la banca si nu exista nici un fel de intelegere din partea lor,mi-au propus o refinantare pe inca 10 ani si asta depasea cu mult suma pe care am luato(6500) de euro,intre timp au ramas 1800 de plata.am fost la politie am depus o plangere penala am vb la servici sa nu imi mai vireze banii pe acel card pe care lam si inchis acum primind salariul la caserie.am luat si hotararea sa nu mai platesc nimic.asteptam instanta cu poprirea de 30% si asa va iesi o rata cu muuuuuuulllllt mai mica.deocamdata este 1-1 sa vedem cum iese si cu plangerea penala.va multumesc pt interesul acordat
am un credit de nevoi personale la bcr si am ramas in urma cu ratele(mentionez ca nu am uitat sa platesc doar ca in loc de 80 de euro am depus 50 nemaiavand servici)si asa sa adunat o suma de bani restanta .ma-m angajat de o luna si cand a trebuit sa ridic banii de pe card surpriza,nu mai erau .am intrebat in banca si mi sa spus ca au fost cumparatii de catre banca euro de toata suma (tot salariul de 700 de ron) intrebarea este daca este legal ce au facut ?eu cred ca mi sa luat dreptul la viata nemaiavand nici o sursa de venit lasanduma muritor de foame fara nici un ban,as dori sa depun o pllangere penala impotriva banci dar nu stiu unde!cu mii de multumiri ,astept un raspuns