avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate mirelaard

Activitate mirelaard

In cadrul unui SRL s-a achizitionat prin credit o constructie. aceasta societate are in prezent conturile blocate si mai multe datorii la terti si inca o suma de achitat pentru finalizarea creditului. Se depun bani la banca pentru achitarea ratelor pentru constructie. Care ar fi procedura de urmat pentru a putea ramane cu bunul imobil?
In luna iunie am fost citat,prin recomandata semnata de mine, sa ma prezint la Parchet pentru prezentarea materialului de urmarire penala intr-un dosar penal din 2010. Nu m-am prezentat pentru ca inca nu am avocat. Imi puteti spune care sunt urmarile si ce ar trebui sa fac in continuare?
Răspuns la discuția Vanzare PFA
Va multumesc pt raspunsuri. Intr-adevar o sa merg la ONRC sa vad daca am o solutie pentru mai tarziu.
Discuție Vanzare PFA
Detin un PFA care are ca obiect de avtivitate fast food. Am gasit un cumparator pt aceasta afacere, dar pana la incasarea totala a sumei, toate documentele raman pe mine. Cum as putea sa ma feresc cat mai mult de eventualele probleme care pot sa apara( ITM, DSP etc)? Dupa ce primesc toti banii, care ar fi modalitatea de a-i preda un PFA?
Detin unSRL in care eu am 50% actiuni si alta persoana cealalta jumatate. Cealalta persoana are si titlul de administrator. Deoarece isi desfasoara activitatea in strainatate, am o procura prin care il pot reprezenta in relatiile cu ORC si altii. In urma cu 3 ani am suspendat activitatea firmei( prin procura). Anul trecut am ridicat suspendarea cu documente intocmite de o societate avizata. Dupa ridicarea suspendarii, persoana care s-a ocupat de acte, m-a anuntat ca la Registrul Comertului celalalt actionar a depus o plangere cum ca nu a semnat actele de ridicare a suspendarii. Nu mai am cum sa iau legatura cu celalat actionar. Ce problema s-ar putea ivi in legatura cu plangerea lui? Cum as putea rezolva situatia actionariatului, daca nu mai am nici un contact cu celalalt asociat?
In cazul in care am efectuat o plata unei alte societati cu care nu am avut nici o relatie contactuala in anul 2008, si nici pana in prezent nu am primit serviciul pt care am platit si nici o factura pe acea suma. am posibilitatea de a mi se returna banii in instanta? Este cumva o suma prescrisa?
In luna ianuarie ,un sofer a alimentat 1200 l motorina in Spania. In Slovenia, dupa ce a rulat 400 km, a observat si a anuntat ca nu mai are combustibil sa ajunga in Romania. i s-au trimis bani si a ajuns. Dupa ce au mai aparut si slte probleme, soferul a refuzat sa mai mearga in cursa, pe motiv ca nu-l mai lasa sotia. In prezent, este angajat in continuare , dar nu s-a mai prezentat la locul de munca. Cum pot sa-i desfac contractul de munca, dar sa-mi recuperez si paguba?