avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Activitate ovi31diu

Activitate ovi31diu

Sunt somer si am un venit de 483 lei pe luna.M-ar interesa daca pot beneficia de consultanta,reprezentare juridica gratuita si neplata taxelor juridiciare aferente in cazul in care deschid o actiune juridica de contencios administrativ.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Valabilitate carte de identitate
Nu m-ati lamurit.Ati dat un raspuns ambiguu.E valabil 7 ani conf. OUG 82/2012 sau 10 ani conf.lg.35/2013 ?
Buna ziua
Va rog sa ma lamuriti in legatura cu perioada de valabilitate a cartii de identitate si anume: apare "cu valabilitate de 7 ani pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 18 si 25 ani" (conform OUG 97/2005 si OUG 82/2012) dar prin legea 235/2013 se face modificarea "cu valabilitate de 10 ani dupa implinirea varstei de 18 ani...",in concluzie este o inadvertenta.

Va multumesc
Ma intereseaza cum se platesc drepturile salariale (zile lucrate+CO)-conform legislatiei-la terminarea preavizului sau conform datelor de plata ale salariului (ex.15,30 luna urmatoare)
Va multumesc si "LA MULTI ANI"
Discuție Preaviz
Asi dori sa stiu care sunt drepturile si obligatiile salariatului aflat in preaviz
Răspuns la discuția Prelungire CO
ce inseamna "in principiu"-eu intreb ;se prelungeste:da sau nu
Discuție Prelungire CO
As dori sa stiu daca fiind in concediu de odihna si donez sange,se prelungeste CO cu 1 zi corespunzator motivarii unei zile la serviciu conform legislatiei
Răspuns la discuția numar zile concediu de odihna
aproape 13?
multumesc!
Un salariat lucreaza din 28 mai 2012 pana in 21 decembrie 2012,ambele zile incluse.El dispune de 21 zile CO pe an conform contractului.Cate zile de CO are dreptul pentru perioada aferenta lucrata pe anul 2012 ?
Daca sunt incadrat cu contract de munca pe perioada determinata si inainte de expirare intru in concediu medical care depaseste perioada contractului de munca,ce se intampla?