Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Valabilitate carte de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Valabilitate carte de identitate

Buna ziua
Va rog sa ma lamuriti in legatura cu perioada de valabilitate a cartii de identitate si anume: apare "cu valabilitate de 7 ani pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 18 si 25 ani" (conform OUG 97/2005 si OUG 82/2012) dar prin legea 235/2013 se face modificarea "cu valabilitate de 10 ani dupa implinirea varstei de 18 ani...",in concluzie este o inadvertenta.

Va multumesc
In mod normal, reglementarea aparuta ultima este cea valabila. In plus pe cartea de identitate apare mentionata perioada de valabilitate.
Nu m-ati lamurit.Ati dat un raspuns ambiguu.E valabil 7 ani conf. OUG 82/2012 sau 10 ani conf.lg.35/2013 ?
10 ani !
Legea nr. 235/2013 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 82/2012 pentru modificarea si completarea unor acte normative privind evidenta persoanelor, actele de identitate ale cetatenilor romani, precum si actele de rezidenta ale cetatenilor statelor membre ale Uniunii Europene si Spatiului Economic European rezidenti in Romania a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 442, din 19 iulie 2013. Actul normativ contine prevederi care se aplica din 2014.

Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.
Articol unic. - Se aproba Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 82 din 4 decembrie 2012 pentru modificarea si completarea unor acte normative privind evidenta persoanelor, actele de identitate ale cetatenilor romani, precum si actele de rezidenta ale cetatenilor statelor membre ale Uniunii Europene si Spatiului Economic European rezidenti in Romania, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 838 din 12 decembrie 2012, cu urmatoarele modificari si completari:

La articolul I punctul 17, litera b) a alineatului (2) al articolului 16 se modifica si va avea urmatorul cuprins: „b) cu valabilitate de 10 ani, dupa implinirea varstei de 18 ani, cu exceptia cartii electronice de identitate prevazute la art. 17 alin. (6) lit. a), care se elibereaza cu termen de valabilitate de 5 ani.”