avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate Maria857

Activitate Maria857

Sunt plecata in strainatate si nu pot veni in Romania. Procesul este pe 30 martie. ....Cine imi poate recomanda un avocat bun? In acest caz cum s-ar desfasura consultanta, posibil pe skype? Plata prin transfer bancar??
Va rog sa-mi spuneti daca este posibil sa mi se retina din salariu aici in Germania. In cazul in care fosta firma afla adresa firmei mele din Germania este posibil ca firma germana sa fie obligata sa-mi opreasca din salariu?
Multumesc, m-am mai linistit.
Firma cere restituirea datoriei, dobanda (nu se prcecizeaza cat) si plata chetuielilor de judecata. Ati putea va rog sa-mi spuneti cam la ce suma se ridica cheltuielile de judecata (cu aproximatie)? Eu m-am gandit sa ignor pur si simplu citatia, dar nu stiu daca este cea mai fericita alegere, mi-e teama sa nu intru si mai rau in bucluc. Ce as avea de castigat daca particip? Datoria cred ca oricum trebuie returnata pentru ca am semnat un document prin care am recunoscut datoria, deci probabil ca judecatorul se va pronunta in favoarea lor. In cazul in care particip insa si se stabileste ca trebuie sa returnez datoria, sunt obligata sa dau adresa firmei la care lucrez in Germania? Sau cum sa va proceda? Daca nu particip .... se va ajunge la executare silita? Cand va expira dreptul de executare silita? Scadenta datoriei cred ca este la intoarcerea din calatorie, deci cum 2 ani ... asta inseamna ca va expira dreptul de executare silita in 1 an? Multumesc.
Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un sfat. Mama mea a primit acum 2 zile o citatie la tribunal pe numele meu si a semnat ca a luat la cunostinta cu semnatura ei. Eu lucrez in Germania de cateva luni de zile si citatia a venit la adresa mea din buletin in Romania. Procesul este intentat de o firma la care am lucrat pana la sfarsitul anului 2010. Cat am lucrat la aceasta firma am efectuat deplasari in strainatate. Ei mi-au virat in cont niste sume de bani pentru calatorie. Eu am justificat o parte din suma cheltuita, ramanand o suma (nu exagerat de mare pe care n-am putut-o justifica) si care trebuia restituita. Mentionez ca aceste calatorii de afaceri au fost efectuate la inceputul anului 2010. La intoarcerea din calatorii am incercat de mai multe ori sa fac decontul insa cei de la finante au tot amanat. Intre timp eu am cheltuit banii ce trebuiau restituiti pentru ca am avut niste probleme financiare. La momentul in care am plecat de la firma nu am putut restitui suma de bani, chiar daca nu mi-a fost explicit ceruta. Nici nu mi s-a pomenit de bani, iar lichidarea nu am facut-o pentru ca ulterior m-am angajat la alta firma ce nu a cerut foaia de lichidare de la compania precedenta. Intre timp nu am primit nici o avertizare de la firma in legatura cu plata datoriilor si am crezut ca povestea a fost uitata, desi intentionam sa la dau banii inpoi candva cand ma stabilizam financiar. Intre timp nu am primit nici o avertizaere din partea firmei, desi tineam legatura cu fosti colegi, adresa a ramas aceeasi precum si numarul de telefon. Cum credeti ca este mai bine sa procedez? Din cauza situatiei financiare precare as prefera sa nu particip la proces acum sau sa-l aman daca se poate, deoarece inseamna bani cheltuiti in plus pentru calatoria in Romania, bani de care nu dispun momentan. Pe de alta parte, in lipsa se poate sa ma execute silit (mentionez ca ei cer plata datoriilor + dobanda + cheltuieli de proces)?. In Romania nu detin casa proprietate particulara sau alte bunuri sau conturi. Am doar niste rate de platit la banca. Este posibil sa mi se retina bani din salariul din Germania? Este posibil sa aiba mama probleme? Cum ar fi mai bine sa procedez? Sa particip la proces, sa-l aman sau sa nu particip deloc? Mantionez ca in afara sumelor cerute ei dau vina pe mine ca am dovedit reavointa in plata datoriilor, ceea ce nu este adevarat, dar greu de dovedit. Va rog foarte mult sa-mi spuneti cum ar fi mai bine sa procedez. Multumesc din suflet.