avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate robert_dtb

Activitate robert_dtb

Răspuns la discuția Factura telefonie mobila
Multumesc pentru raspuns si promptitudine!
Buna seara.
Am primit astazi un telefon de la o firma de recuperari debite, care m-a anuntat ca voi fi dat in judecata pentru neplata unei facturi la telefonie mobila de acum 7 ani, respectiv din anul 2005.
Conform doamnei care m-a apelat as avea de platit 42 de milioane acestia reprezentand penalizarile facturii neplatite.
As dori sa stiu ce pot face si in ce masura este legal ce fac aceste firme de recuperare debite.
Consultand diferite pareri am aflat urmatoarele:
Conform art. 405 alin.1 din Codul de Procedura Civila prescrierea datoriilor de face in termen de 3 ani.
Valoarea penalizarilor nu poate depasi cuantumul datoriilor.
Precizez ca nu am fost contactat in nici un fel in acesti 7 ani nici de compania la care am avut abonament nici telefonic si nici prin scrisori, iar acum firma de recuparari debite recurge la amenintari si hartuire.
Multumesc!
buna ziua, care este data exacta, sau cum se calculeaza data de expirare a unui produs la ccare sunt trecute doar luna si anul? Ex: EXP 06/12 produsul expira la 31 iunie sau la 1 ?
Răspuns la discuția pausal
multumesc mult!
vorba lui Cosbuc...
"Nu cerceta aceste legi,
Că eşti nebun când le-nţelegi!"

glumesc... am inteles ca am fost pedepsit... si pana la urmatoarea regularizare cand va trece administratora cu molift..pardon, cu citirea apometrelor, cred ca voi incerca metoda d-lui adriantot de a "minti" usor la citirea apometrelor, astfel incat sa reglez diferenta in mai multe luni... pt ca.. vb aia, creditul e mai ieftin... ;)

sper ca nu v-am plictisit cu nelamuririle mele, sper sa va captez atentia data viitoare cu ceva mai interesant! o zi buna, si o primavara frumoasa va doresc !
Răspuns la discuția pausal
multumesc mult !! raspunsurile au fost mai mult decat suficiente. am cerut lamuriri pt linistea mea interioara, deoarece sunt un cvasi-chirias (nu sunt proprietar, este ap unei rude) asadar nu am luat niciodata parte la discutiile sau informarile asupra regulamentului... locuiesc intr-un imobil populat majoritar de pensionari, (asa ca va dati seama cum este tratat un student) care nu ar permite sa apara vreo neregula. cum sunt privit ca un copil nestiutor, m-am gandit sa apelez la bunavointa dvs. si totusi, riscand sa par insistent, eu acum de ce mai trebuie sa platesc aceeasi apa pe care am platit-o deja?

ex :

ultimul index= 123
necitire = 10 mc luna 1
necitire = 10 mc luna 2
citire: luna 3 = 144

eu pe luna 3 am inteles ca voi plati 144-123= 21 mc
eu gasesc logic ca ar fi sa platesc 144-(123 +10 +10) adica 1 mc

grosso modo, fara sa mai luam in calcul diferente, pierderi, etc.. care se impart la toti locatarii.

multumesc!
Răspuns la discuția pausal
multumesc mult, tuturor... mi-e teama ca cel mai probabil mi s-a intamplat situatia de care pomeneste dl Adam Gracu... am fost "iertat" si apoi "mustrat" cu 10, 20 mc... nu mi se pare corect, sau mai bine zis, logic... adica... daca sunt repartitoare la tot blocul, toata lumea da citirea, eu nu, si diferenta dintre mc platiti (facturati) si cei consumati... unde ajunge? (discut de un bloc de 10 etaje, cu o singura scara, aprox 60 ap) pierderile se impart la nr de locatari, chiar daca ai apometre, asa ca eu am platit cei 10, 20 mc de apa... cui? pt ca am inteles, si acesta a fost si raspunsul administratorei, ca nu se mai face regularizare... asadar... banii mei... incotro?
Discuție pausal
stiu ca s-a mai discutat dar as avea nevoie de cateva lamuriri; pe scurt, am fost trecut la "pausal" deoarece nu am mai dat citirea la apometre (recunosc, greseala mea); toate bune si frumoase, doar ca administratora mi-a spus ca nu mi se va scadea din luna viitoare consumul facturat in exces. Ma depaseste situatia atat legislativ, cat si logic. Bref:
1). mi-a comunicat ca am fost trecut la pausal cu 10 mc apa rece si 5mc apa calda. Este mult? putin? exista limite?
2). cum se procedeaza?
spre ex: eu am avut ultimul index de 123, nu am dat citirea vreo doua luni deci a ajuns la 143 (pt apa rece). Bun, dar acum indexul este < 143. Mai trebuie platit ceva la apa? ( inafara de pierderi, pt ca banuiesc ca acestea se factureaza indiferent)
va multumesc anticipat, Robert