avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate Fatalau

Activitate Fatalau

Discuție inselaciune
Reprezint o firma de constructii.In derularea activitatii, firma a incheiat contracte de construire (precontracte) cu diversi cetateni pentru constructia unor viitoare locuinte pe un teren proprietate a firmei. La data incheierii acestor contracte, firma nu obtinuse autorizatia de constructie, urmand sa o obtina ulterior. Constituie infractiune faptul ca s-au incheiat acele contracte? Specific ca ulterior, acele locuinte s-au construit, au fost predate beneficiarilor, dar autorizatiei nu s-a obtinut inca,din motive neimputabile firmei.
Trebuie sa fiu mai explicit.Procurorul este trimis in judecata pentru ca ar fi luat mita de la un cetatean intr-un alt dosar, care nu are legatura cu mine.Nu sunt de specialitate, si nu inteleg modalitatea de lucru a justitiei. ceea ce stiu, este ca, avand acces la dosar, l-am studiat si am vazut ca cele ce mi s-au imputat mie de catre procuror in sedinta ce a precedat perchezitia si arestul nu sunt reale.Intrebarea este: Se poate retine si aresta cineva in Romania numai pe probe inexistente?
Am si eu o intrebare. Un procuror diicot se prezinta in fata unui judecator, si in baza unui rechizitoriu, judecatorul avizeaza perchezitia si arestarea unei persoane.Partea proasta este ca , in aceea hotarare, judecatorul afirma ca " in baza probelor existente la dosar ", da aceea hotarare. In realitate, la dosar nu exista nici o proba, exceptand doar niste convorbiri telefonice care nu reprezinta nimic concret.La aceasta data , eu ma judec intr-un proces penal generat de acel rechizitoriu, procurorul ce a prezentat acel rechizitoriu a fost dat afara din parchet pentru o mita de 1000 euro, si careia i-am facut plangere penala.Intrebarea mea este ca, daca pot sa-i fac plangere penala si judecatorului ce a dat aceea hotarare, tinand cont de faptul ca am fost arestat 29 zile, fara a exista probe ?