avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 655 soluții astăzi
Forum Activitate cloudabz

Activitate cloudabz

Pe la sfârșitul anului trecut firma la care lucrez a trecut unele magazine la paza cu angajați proprii, și am fost întrebat dacă vreau sa fiu pe tura mea și cu atribuția asta, bineînțeles cu o plata separata sub forma de bonus administrativ și am fost de acord.Dupa 2 luni plata lunara a dispărut și a apărut discuția ca sa se plătească odata la 6 sau 12 luni dar de atunci au trecut 3 luni, iar astăzi când am întrebat ce se mai întâmplă mi sa zis ca dacă firma impune sa fim la paza nu avem ce face, ori suntem de acord deodată cu atribuția fără plata ori sa ne dam demisia,am semnat la început un act adițional dar în programul de resurse umane nu apare actul și nici modificarea în titulatura postului de munca.Este legala treaba asta ?
Buna ziua, lucrez intr-o companie care ne cheamă și câte 5 zile consecutive câte 12 ore pe zi, când vroiam liber și ma ofeream sa lucrez 5 zile mi se spunea ca nu e legal și nu se poate dar când ii convine firmei nu mai e problema.Intrwbarea mea , este legal pana la urma sa fim obligați sa venim sub pretextul orelor suplimentare dar sa nu fie opțiunea de a sta acasă.
Buna ziua,am o mare nelamurire in legatura cu salariul care il primesc deoarece fluturasul de salariu e un fel de labirint.Am salariu incadrare 2468 (1478 net) dar pe fluturas de salariu imi apare 2008 lei din care 869 lei prime si alte venituri.Tinand cont ca salariu minim pe economie este 1263 lei,nu asta ar trebuii sa fie salariu de baza ? Si restul sa fie prime si alte venituri.Mentionez ca salariu este format din o parte fixa si o parte variabila (target lunar).Din ianuarie mi-au aparut pe fluturas ore suplimentare / weekend cu valoare 123 lei dar nu mi-a crescut salariu cu suma asta.Inca o chestie de mentionat ar fi ca de la 1 ianuarie structura interna s-a schimbat dar nu ni s-a oferit nici un act aditional in legatura cu asta.Superiorul ierarhic refuza orice lamurire si imi spune ca eu trebuie sa stiu doar sumele oferite de ea ca si salariu care nu apar in vreun act.
O mica observatie ar fi ca plata pe ora se modifica lunar fara sa fiu informat si ca pe masura ce imi indeplinesc norma de ore aceasta scade in ultimul timp.
Am sunat la itm pentru informatii dar doamna de acolo mi-a zis ca "noi tinerii" intrebam aiurea si nu stim ce vorbim si sa ma adresez departamentului HR.
Răspuns la discuția Citație intervenient - nelămur
In citație scrie plângere contravenționala seria ..... atât ca și obiect
Buna ziua, am primit azi o citație sa ma prezintă la tribunal in postura de intervenient .Anul trecut am avut un accident auto fără victime in care mi-a fost Sparta oglinda,cealalata parte nu sa oprit sa menit elevei și am mers după el.Intr-un final a oprit și a devenit violent motiv pentru care i-am spus ca ne vedem la poliție.Am fost și am depus reclamația la politie,a fost găsită persoana și agentul constatator mi-a dat câștig de cauza aplicându-i domnului sancțiunile aferente.Domnul foarte violent in limbaj a zis ca va da in judecată și astăzi sa trezesc cu aceasta citație și nu știu ce sa fac.Am găsit dosarul pe internet și scrie ca intimat este IPJ GALATI .Am nevoie de avocat?
Sa inteleg ca nu ma trezesc cu vreo problema....desii nu am dat decat numele si data de nastere...
Tocmai am avut o intamplare ciudata,cel putin pentru mine.M-am dus sa arunc gunoiul....e la 500 metri de bloc si in graba nu am luat un tricou pe mine.La intoarcere m-a oprit politia si m-a intrebat cum ma cheama si data de nastere.....Stie cineva care e faza ?Au zis ca ei patruleaza si m-a vazut la "bustul gol" si ca nu e nici o problema.A devenit ilegal sa nu am tricou ?
Buna ziua, pe 30 Mai am fost depistat ca am trecut o trecere de cale ferata neobservand din neatentie semnalele acustice si vizuale.Permisul mi-a fost suspendat pe 90 de zile si nu am avut nici o obiectie.Mi-a fost data o dovada pe 15 zile cu drept de conducere de pe data de 1 Iunie.A doua zi am primit o citatie sa ma prezint la politie si domnul politist a spus ca a facut o greseala si ca dovada e defapt fara drept de conducere si mi-a modificat-o cu pasta corectoare dupa care a pus o stampila.Astazi cautam pe net cum fac sa recuperez permisul deoarece 90 de zile ar trece pe data de 29 august,dar vad ca nu e asa,trebuie sa astept cumulat 105 zile ? (90 zile suspendare plus 15 zile dovada tinand cont ca mi-a modificat dovada fiind fara drept de conducere) Cine m-ar fi oprit pieton fiind sa imi ceara permisul,si sa am nevoie de dovada daca eu nu conduceam un autovehicul.Mentionez ca am pastrat toate actele inclusiv chemarea la politia rutiera judeteana.Am vreo posibilitate legala de a-mi recupera totusi permisul dupa doar 90 de zile fara aditia acelor 15 zile ?

Edit: Politistul mi-a spus sa ma prezint la examinare ca sa imi pastrez suspendarea la 90 de zile,altfel voi primi 120 zile.La centrul de examinare mi s-a zis ca nu exista reducere de perioada la trecere de cale ferata.
Buna ziua,am o intrebare.Lucrez la o firma ca si unic angajat,dupa ce am fost fortata sa fac tot felul de schimburi de tura,sau sa fac cate 10-11 zile ture de 13 ore pe zi ,astazi sunt anuntata telefonic ca sa "imi iau concediu pentru totdeauna" deoarece am alte planuri si nu pot face si maine tura 13 ore desi m-a anuntat azi pentru maine.Mereu se tipa la mine si se tot face aluzia ca voi fi data afara daca nu fac cum doreste patronul.In conditiile in care doresc sa imi dau demisia pot fi fortata sa fac maximul de preaviz de 20 zile ?Imi poate face rau daca vrea ,tinand cont ca e angajator ca sa sufar in viitor tinand cont ca doresc sa ma angajez in acelasi domeniu ?

Am sunat ca sa aflu daca ma mai duc la munca,si mi s-a zis ca ma pot duce sa imi fac treaba dar sa fiu inapoi la munca,si ca mi se plateste transportul doar ca trebuie neaparat sa stau toata ziua la munca.
Buna ziua,recent mi-a fost suspendat permisul pe 3 luni,am fost filmat iar sanctiunea mi-a fost data de alta masina,tot vad pe internet ca agentul care imi da sanctiunea trebuie sa fie si cel constatator,intrebarea mea este daca e adevarat?Am vre-o sansa daca fac contestatie chiar daca am fost filmat ?Nu am fost prins beat sau necedand prioritate pietonilor,nu am vazut semnalele luminoase la trecere de cale ferata si am trecut dupa ce m-am asigurat vizual,vazand trenul stand pe loc.