avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate adela_op

Activitate adela_op

In cazul in care ai un dosar de daune deschis la firma de asigurari Euroins si nu iti convine suma cu care te despagubeste, poti sa le verifici modalitatea dupa cum acestia fac calculele reparatiilor???? Am inteles ca este un program , RADATEC sau asa ceva, comun tuturor service-urilor ce genereaza automat pentru fiecare dauna, in cazul meu doar vopsit portiere, preturii/sume general valabile in orice service. As putea solicita firmei de asigurari ca suma devizului generat de acest program sa fie cea corecta pentru acoperirea prejudiciului. Sunt multi dintre noi care nu avem notiunile si aprecierile corecte asupra unor avarii auto si cam cat ar costa acestea, fiind dusi in eroare cand de asigurari, cand de service-urile auto :((, cum ar trebuii sa procedam???
Discuție voluntariat
Ce presupune voluntariatul? Trebuie sa respecte conditii de fond si forma, sa fie incheiat in forma scrisa in cazul unui voluntariat in casele de copii abandonati???
Va rog sa ma ajutati si pe mine in legatura cu un credit
In luna 11.2010 am efectuat o refinantare de credit la Banca1, la care deja aveam un credit. Cu ocazia refeinantarii am inclus in creditul de la Banca 1 si creditul pe care il aveam la Banca 2 pt niste electrocasince, credit facut in iulie 2010 pana in 2012. La momentul cererii mele de refinantare, in contul creditului meu de la Banca2 au fost virati 2.900 lei cu mesajul "in vederea rambursarii creditului", operatiune efectuata de catre consultantul Banca1. Acesta insa nu mi-a spus ca eu trebuie sa ma prezint la Banca2 in vederea solicitarii personale a inchiderii contului. Fapt pentru care eu am considerat ca din momentul virarii debitului Banca2-ului, am incheiat socotelile. Problema a fost ca ma cunosteam cu operatorul Banca1, care m-a cam amanat cu dosarul, am venit, am revenit si pana la urma cred ca acesta a uitat sa imi spuna. In luna februarie 2012, am fost instiintata de catre cei de la Banca2 ca am de achitat o rata restanta la creditul pt electrocasnice din iulie 2010. Le-am comunicat acestora telefonic ca am efectuat o refinantare in nov. 2010 si ca nu mai am de achitat nimik. In urma verificarilor efectuate am aflat ca datorita faptului ca eu nu m-am prezentat imediat dupa virarea banilor in contul Banca2-ului pt inchiderea contului, acesta a tras lunar rata cu dobanda, cei 2.900 lei ajungand pana in feb.2012.
Ma consider o victima a acestui sistem bancar indobitocit si care ar face orice sa iti extraga ultimul leut din buzunar si nu stiu cum sa ies din aceasta incurcatura, deoarece as mai avea de plata la Banca2 circa 2000 lei si nu mi se pare corect sa platesc pt acesti bani plus o dobanda la ambele banci, respectiv cea care a facut refinantarea Banca1 si Banca2.

Va rog sa ma ajutati deoarece as vrea sa introduc o plangere in civil dar nu stiu calea si daca am sorti de izbanda in acest caz .