avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate MihailoviciSelen

Activitate MihailoviciSelen


Buna dimineata,

Am cautat speta similara pe forum, dar nu am gasit, in concluzie va rog sa ma ajutati cu raspunsuri pentru a rezolva urmatoarea situatie:

Am primit comunicare din partea Judecatoriei Timisoara in care mi se specifica faptul ca mai aveam 25 de zile de la comunicare ca puteam invoca exceptii si depune probe precum si obligatia de a depune intampinare; cauza este urmatoarea: firma X de la care eu am comandat periodic produse ( cosmetice, uz casnic, etc) m-a dat in judecata pt neplata ultimei facturi + penalitati intarziere.
Mentionez faptul ca eu nu am primit coletul in cauza, la data si ora specificata pe documentul care atesta livrarea. O copie a acestui document este anexata, putand sa observ faptul ca exista o semnatura de primire, dar acea semnatura nu-mi apartine.
La vremea respectiva, dupa ce am efectuat comanda ( iunie 2013 ) am sunat reprezentata pe zona Banat ( genul acesta de firma functioneaza in sistem MLM) i-am adus la cunostinta si am si explicat ca daca nu se rezolva situatia, renunt la serviciile firmei.
Coletul nu a mai aparut, eu am renuntat la a mai comanda produse de la aceasta firma, iar acum m-am trezit cu factura restanta+penalitati si data in judecata !!!!
In copia cererii de chemare in judecata a firmei catre judecatorie apare mentionata tentativa firmei de a media incidentul prin chemare la sedinta de mediere a unui cabinet mediere din Ploiesti ( eu sunt in Timisoara) prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire , tentativa nereusita deoarece, explica ei, pe plicuri- 3 la numar- apare mentiunea " lipsa domiciliu" .
Intrebarile mele sunt:
- caz in care ei au incercat sa " medieze" incidentul si au trimis recomandate, acea recomandata nu are un timp in care sta la posta ( cred ca 10 zile) iar eu nu ar fi trebuit sa primesc aviz postal?
- sedintele de mediere, caz in care sunt programate, e legal sa fie programate la un cabinet de mediere la peste 500 km distanta ( eu am domiciliul in Timisoara iar cabinetul e in Ploiesti) ?
- as putea formula intampinarea in care sa mentionez faptul ca eu la data si ora specificate pe documentul firmei de transport eram la servici ( lucrez in 3 schimburi) si pot demonstra acest lucru? Ce pot face in legatura cu presupusa semnatura care apare pe documentul de primire a coletului si care nu imi apartine, acest lucru se vede clar datorita scrisului diferit?
Pe plicul care contine comunicarea din partea Judecatoriei apar 2 date postale, una 12.02.2014, respectiv 14.02.2014.
Sper ca nu am uitat nimic....
Va multumesc anticipat de ajutor !
Răspuns la discuția comunicare instiintare debitor
Buna seara. Va multumesc din nou. Am inteles cum trebuie sa procedez in continuare. Va doresc o seara placuta ! :)
Răspuns la discuția comunicare instiintare debitor
Va multumesc frumos pentru raspunsuri si pentru promptitudine !
As mai avea o ultima intrebare, va rog. Daca acest un astfel de document va ajunge la firma pt care lucrez , din cate am inteles , firma ar trebui sa-mi livreze 1/3 din salar in conturile specificate de executor, si nu intregul salar. Calculul il face firma? Este firma obligata sa indice si contul personal al angajatului in care i se varsa salarul ? Intreb asta pentru ca nu am vazut nimic specificat in comunicare in legatura cu blocarea vreunui cont bancar ce imi apartine, dar nici nu cunosc procedura, iar pana in prezent conturile mele nu au fost blocate. Pot doar sa intuiesc faptul ca executorul nu a intrat in posesia informatiilor referitoare la conturile mele bancare.Multumesc din nou.
P.S. Aprecierea sumei ca fiind mare sau mica e relativa. Este vorba de 14350 lei, suma ce include penalizari, dobanzi, cheltuieli, calculate pana in decembrie 2010.. Pentru mine e uriasa, avand in vedere ca am platit regulat timp de doi ani, suma restanta de plata era in jur de 8200 lei.
Răspuns la discuția comunicare instiintare debitor
Buna seara si multumesc de raspuns. M-am informat azi la locurile anterioare de munca ( doua la numar ) sa vad daca au primit vreo comunicare de acest tip . Raspunsul a fost ca da, dar pentru ca a ajuns in ambele cazuri dupa incheierea contractului meu de munca cu respectivele firme, nu au luat in considerare documentul. In consecinta nu cred ca mai pot contesta executarea.
Imi puteti spune va rog, in cazul in care se va ajunge la blocarea conturilor mele, alocatia copilului meu si pensia lui alimentara sunt considerate venit si in consecinta poprite? Pe de alta parte, cum pot impiedica executorul sa-mi blocheze tot salarul, avand in vedere ca am mai auzit cazuri in care, desi ilegal, a fost facut acest lucru? Stiu ca daca se intampla se poate contesta si debloca contul pt a se preleva 1/3 din venit, dar asta dureaza, iar consecintele vi le puteti imagina.
Multumesc din suflet.
Buna seara. Am nevoie de ajutorul d-voastra in clarificarea unei situatii . Am incercat sa caut in alte topicuri raspunsuri, dar adevarul e ca fiecare speta e diferita.
Faptele sunt urmatoarele
- am primit prin posta un document numit comunicare instiintare debitor in care mi se comunica faptul ca doamna X , executor bancar in cadrul corpului executorilor bancari al bancii y , actionand in baza art.5 din Legea 287/2011 si avand in vedere cererea nr.*** a bancii Y , prin care se solicita executarea silita prin poprire a veniturilor d-voastra, incuviintata de instanta prin incheierea de sedinta din dec.2010, in vederea recuperarii creantei in suma de *** plus dobanzi, cheltuieli, etc, constata prin titlu executoriu : contract de credit pt emiterea cardului nr *** , in temeiul art.409, 452-461 din Codul de procedura civila, am dispus infiintarea popririi asupra sumelor pe care vi le datoreaza angajatorul / debitorul dvs S.C.*****.
- anexat acestui document se afla adresa de infiintare a tertilor popriti care cuprindea cam aceleasi informatii, plus urmatoarele: incepand cu data si ora primirii prezentei , dispunem infiintarea popririi asupra disponibilitatilor in ron sau alta moneda pe care debitorul urmeaza sa le primeasca de la dvs, pana la concurenta sumei datorate. In termen de 15 zile de la primirea prezentei veti consemna suma de bani in conturile ***********, deschise la banca Y. Atragem atentia asupra respectarii desp. art.456-460 C.proced. Civ. In conf. cu prevederile art.454 alin.2 din C. proced. Civ. va punem in vedere ca aveti INTERDICTIA DE A PLATI SUMELE DE BANI, PREZENTE SI VIITOARE, PE CARE I LE DATORATI, acestea fiind declarate poprite in masura necesara realizarii obligatiei de plata. Anexam copie certificata de pe titlul executoriu.
Aceste fiind mentionate adaug faptul ca la mine nu a ajuns nici o copie certificata ( dar nici nu stiu daca trebuia sa imi ajunga mie, ci doar firmei ) ; la firma specificata eu mai figurez de cateva luni drept angajat , in prezent lucrez pt alta firma.
Veniturile mele sunt doar salarul. Sunt cumulate in venituri si alocatia fiului meu minor ( virata lunar pe card ) sau pensia alimentara primita din an in pasti de la tatal lui ? Si nu stiu daca se exprima ei corect la finalul dispozitiei catre firma pt care am lucrat : chiar pot bloca intreg salarul ? Exista posibilitatea de a cadea la intelegere cu executorul bancar sau nu mai am aceasta posibilitate ?
Intreb toate acestea pt ca sunt angajata de putin timp si nu stiu cum ar putea afecta durata angajarii mele in firma, in sensul ca poate nu vor mai vrea sa colaboreze cu mine. Intentia mea e sa platesc, dar daca actuala firma pt care lucrez primeste un document de acest tip .....1. se vor " debarasa " de mine intr-un fel sau altul , iar eu raman fara job; 2. ma vor pastra, dar voi munci fara sa fiu platita, iar in acest caz plec eu. Ce ma sfatuiti ?
Sper ca nu am omis nimic. Multumesc frumos.