avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate MILITAR

Activitate MILITAR

Discuție Vizitare minor
Buna ziua
Sunt divortat , am un baietel in varsta de 5 ani care este incredintat spre crestere si educare mamei sale . Ei sunt plecati in Arabia Saudita , unde fosta sotie are un contract de munca din 2007 . Domiciliul il au tot in Romania . As dori sa stiu , daca as putea , sa obtin in urma unei actiuni judecatoresti drept de vizita in alta tara , care sa ma ajute la obtinerea vizei pentru tara respectiva . Mentionez faptul ca , deocamdata , imi vad baiatul doar o singura data pe an circa doua saptamani , vara cand cei doi vin in tara pe durata a doua luni de zile . Nu am nici o hotarare judecatoreasca care sa stabileasca vreun drept de vizita , deorece pana acum nu am solicitat acest lucru , suntem divortati din noiembrie 2010. Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția intrebare penal
chiar nu poate nimeni sa-mi raspunda la aceasta intrebare ?
functiile de ,,presedinte sectie de votare,, si ,,loctiitor al presedintelui sectiei de votare,, sunt functii care implica exercitiul autoritatii de stat ? adica se incadreaza in prevederile art. 64 lit. b cod penal ? Va multumesc !
Răspuns la discuția Plati compensatorii
Domnule consilier , va multumesc din suflet si va doresc succes in activitatea dumneavoastra .
Răspuns la discuția Plati compensatorii
Pe mine ma interesa daca puteti sa-mi dati niste repere juridice vis-a-vis de aceasta cauza , respectiv legi la care sa pot face referire pentru a scoate in evidenta problema mea si daca aceasta ar putea reprezenta o cauza in instanta si cam ce sanse de reusita as avea . Multumesc frumos pentru consiliere !
Răspuns la discuția Plati compensatorii
Ok......multumesc frumos pentru raspuns .......dar acest lucru il stiam , am subliniat faptul ca am fost platit conform legii avand ca baza de calcul salariul la data schimbarii pozitiei de activitate.........ideea era daca pot ataca in instanta faptul ca acest salariul mi-a fost micsorat cu 25 % incepand cu iunie 2010.....acest lucru fiind cel controversat .
Buna ziua ,
Ma numesc Ionel , sunt pensionar militar pe caz de boala si la trecerea in rezerva in luna ianuarie 2011 , am beneficiat in baza art. 20 , alin. 1 , anexa VII , din Legea 284 / 2010 , de ajutoare la trecerea in rezerva , ajutoare calculate avand ca baza de calcul , salariul la data schimbarii pozitiei de activitate (respectiv salariul din luna decembrie 2010 - micsorat cu 25 % fata de cel din iunie 2010 - ), exact asa cum prevede legea . Intrebarea mea este , daca , as putea cere in instanta calculul ajutoarelor avand ca baza de calcul salariul din iunie 2010 inainte sa fie micsorat cu 25 % , tanand cont de cate controverse s-au iscat pe marginea legalitatii acestei legi de micsorare a salariului bugetarilor . Va multumesc anticipat !