avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate AlexiaDenisa

Activitate AlexiaDenisa

Buna ziua!Am si eu o intrebare sa va adresez: am nascut in mai 2012,si cum nu am avut 1an continuu lucrat a beneficiat sotul meu de acei 600lei de la stat;el fiind inca la facultate.Eu mai am sa.mi dau licenta(trebuie sa-mi platesc taxa si cum nu am avut bani pot spune ca am inghetat anul).In aceste conditii pot sa primesc ceva de la stat pt ca tot venitul in casa este 200lei(alocatia copilului)si 600lei de la stat pe 2ani de zile 3persoane.Noi avem domiciliul in Pitesti si locuim in Bucuresti!
O zi placuta va doresc!
Răspuns la discuția Concediul prenatal si postnatal
Pai si statul de plata de unde pot sa-l iau?
Mai am o intrebare: daca eu pt cele 126 o sa primesc bani mai poate lua si sotul meu indemnizatia sau trebuie sa asteptam 4luni pana primesc eu banii de la munca si apoi sa depunem actele (pt ca el este inca la facultate)?
Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Concediul prenatal si postnatal
Buna ziua,

Mai am cateva nelamuriri; asa cum am mai spus lucrez la o firma de call center iar la interviu mi s-a spus ca o sa castig partea fixa 624lei + 20bonuri valorice parte variabila(daca imi ating targhetul ) si 5 lei/per contract semnat.
Pe contractul de munca scrie ca salariul de baza lunar brut este de 804lei.
Eu pt prenatal si postnalat pt cele 126zile cat o sa imi iau/luna(cum se calculeaza)?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Concediul prenatal si postnatal
Buna seara,

Eu trebuia sa termin anul trecut Facultatea de Geografie dar din pacate nu am bani sa imi platesc semestru de gratie si o sa dau examenele anul viitor; la fel si licenta.Eu pot sa obtin indemnizatia daca am intrerup un an?

Unde anume trebuie sa depun actele pt a primi sotul meu indemnizatia si ce acte trebuie sa depun? O sa nasc la inceputul lunii iulie si stiu ca 126zile primesc de la munca bani pt prenatal/postnatal.Cand anume trebuie sa depunem actele? Noi locuim in Bucuresti dar noi suntem din Pitesti; o sa nasc la spitalul Elias.

Si mai am o intrebare: in cele 126zile cati bani trebuie sa primesc daca salariul meu este de 804lei/luna?
Va multumesc foarte mult pt ajutorul acordat! Hristos a Inviat!
Răspuns la discuția Concediul prenatal si postnatal
Imi cer scuze ca raspuns dupa atata timp dar am avut putina treaba:).

- Am lucrat de pe data de 27.06.2011- 28.07.2011 la Hanul Berarilor avand salariul de 800lei;

- apoi la un restaurant dar nu am avut niciun contract:(.
Am mai lucrat la un restaurant''Gallienus'' mai mult timp dar mi-au facut contract de abia in ultima luna cand am plecat pt ca atunci a venit un control de la ITM si au fost obligati sa-mi faca; adica doar pe luna octombrie la program 4h cu un salariu de 400lei(desigur ca eu lucram mai mult dar ca sa nu mai plateasca atat de muti bani la stat);

- iar de pe data de 7.12.2011 si pana in prezent lucrez la SC.VALORIS.SRL ca agent call center avand un salariu de 804lei.
Sotul meu este in an suplimentar(adica trebuia sa termine facultate anul acesta dar mai face inca un an in plus ).
Buna ziua.Numele meu este Alexia Denisa si sunt insarcinata in 26 de saptamani si lucrez din decembrie la o firma de call center si am cateva intrebari:
chiar daca nu am 1an lucrat la ei pot sa primesc 85% brut din salariu pt cele 126 de zile,da?
si din pacate sotul meu inca nu lucreaza pt ca inca mai este la facultate iar eu de la stat o sa primesc decat 200lei pt copil pt ca nu am 1an lucrat fara intrerupere.In acest caz sotul meu poate sa ia cei aproximativ 600lei(sau cat sunt) de la stat daca este inca student(daca da, unde anume trebuia sa depune actele si ce acte trebuiesc?Noi suntem din Pitesti dar de 4ani ne-am mutat in Bucuresti)?
Sper ca am explicat bine si ca mi-ati inteles intrebarile.O zi cat mai frumoasa!