avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate 11mihaela

Activitate 11mihaela

Pai atunci cum este protejata femeia insarcinata in romania? De ce mai exista legea enuntata mai sus 60 lit 1 ( instiintare semnta de catre angajator ca a luat la cunostinta starea de graviditate) mai mult trimisa si la medicina muinci. In acest moment in care am primit instiintarea eu sunt in concediu medical. Doresc sa va intreb contractul inceteaza chiar daca eu sunt in concediu medical?
Inteleg din raspunsul dvs ca atitudinea angajtorului este una corecta..?! in conditiile in care eu am anuntat compania in scris la inceputul lunii martie ca sunt insarcianta in 11 sapatamani. In prezent sunt in 15 saptamni. Din cate am auzit ar fi o lege a gravidelor care protejeaza viitoarele mame. Este adevarat? Ar avea castig de cauza in istanta o situatia de acest gen? Va multumesc.
Buna Ziua,
Situatie: angajata la 1.01.2012 cu Contract de Munca pe perioada nedeterminta dar cu perioada de proba de 90 zile. In martie la inceput anunt angajatorul ca sunt insarcinata printr-o scrisoare medicala. Peroada de proba se incheie in 30.03.2012 si angajatorul imi trimite o notificare de incetare a CMI pe baza art 31 alin 3 din Codul Munci.
Va intreb ce pot face in acest caz? Mentionez ca acum sunt in concediu medical!
multumesc