avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Activitate NetFan

Activitate NetFan

Răspuns la discuția Providerul [R] ilegalitati
In urma consultarilor am primit acordul locatarilor sa fac cum este mai bine pentru noi, deci revin la intrebarea initiala am dreptul ca si asociatie de locatari sa vin cu propriul contract de utilizare a spatiilor comune din asociatiile de locatari ?
Răspuns la discuția Providerul [R] ilegalitati
@Raoul_mw, da, voi lasa tot blocul fara televiziune si internet daca ei nu isi trag cablurile conform proiectului, in urma negocierilor de azi dimineata celelalte firme sunt de acord cu semnarea contractului, cel facut de asociatie deci presupun ca clientii {R} vor trebuii sa isi caute alti provideri daca acestia nu semneaza. As putea sa precizez ca nu sunt singurii care ofera serviciile acestea la banii acestia, am mai precizat anterior sunt foarte multe firme care ofera aceste servicii in zona, ori semnezi ori nu semnezi... eu cred ca aceste lucruri sunt foarte esentiale
Răspuns la discuția Providerul [R] ilegalitati
elga50, muncitorii cu reabilitra au dat tot ce inseamna cabluri jos, practic acum nici o firma nu mai are access in bloc. eu ii pot forta sa semneze contractul asociatiei iar in cazul in care nu semneaza sa li se interzica accesul in scara?
Răspuns la discuția Providerul [R] ilegalitati
Nu sunt de acord cu ceea ce spuneti dumneavoastra. O solutie exista, odata debransati cu reabilitarea daca nu vor semna contractul cu asociatia nu se vor re-bransa tind cont ca nici acum nu au nici un fel de act semnat.Daca o vor face fraudulos din punctul meu de vedere asta inseamna o distrugere a proprietatii de catre [R].

Edit:

Probabil m-am exprimat eu gresit, exista structura in interiorul blocului de la etajul 9 pana la parter. Pe scara eu nu vreau sa stea cabluri dezafectate, nu ma interesaza ca beneficiarul isi gaureste tocul usii personale, nu vreau sa se gaureasca tocul usilor de la ghene , subsol, pereti exteriori.Vor avea acordul nostru sa faca doar in interior. Cu riscul de a ma repeta exista pat canal cablu iar toate filrmele il vor folosii.
Prin cablu dezafectat eu inteleg acel cablu care sta atarnat la usa unui locatar care nu este client rds.Adica eu am net de la altii si rds imi lasa la usa 2 cabluri 1 - UTP(internet), 1- Coaxial(TV) se vede incredibil de urat mai ales ca sunt facute colac, imagineaza-ti cum s-ar vedea daca cele 5 firme ar aduce cate 2 cabluri la fiecare locatar in parte... inseamna ca eu as beneficia de serviciile unei singure firme dar as avea in fata usii 10 cabluri atarnate, facute colac...

Permitem accesul doar printr-o scara, la alegere/negociabil. Adica [R] va intra subteran/terasa pe la una din scari apoi prin subsol va cabla celelalte 2 scari gaurind peretii din subsol, se va merge pe canal cablu spre celelalte 2 scari.

Daca intra subteran nu vor platii chirie si li se permite adaugarea fibrei + cablu ftp/utp + cablu coaxial.
Daca intra prin "scara liftului"/terasa/etajul 9 nu li se permite accesul cu fibra au dreptul doar la un cablu ftp cu sufa si un cablu coaxial iar din aceasta scara vor racorda celelalte 2 scari prin subsol doar cu acest tip de cabluri, ceea ce va fi provizoriu, exista proiectul de lege NetCity s-au inceput lucrarile, deci cand vor ajunge in zone atunci se vor muta de pe terasa in subsol/subteran . Practic eu le pun la dispozitie doua optiuni. Ori isi sapa singuri si ingorapa fibra pe banii lor, ori asteapta sa vina sa le faca statul si se intra prin "scara liftului"/terasa/etajul 9", vor platii chirie si vor fi mult mai limitati.

Iar acest tip de contract pe care vreau sa-l pun la punct va fi valabil pentru toate firmele care ofera astfel de servicii nu doar pentru [R].

Edit2: Ca sa nu mai existe confuzii [R]a tras cabluri ilegal in scara de acum 2 ani dupa ce i-am dat afara pe o cale cat se poate de legala si amiabila, neavand nici un client [R] a venit cu fibra optica pe la etajul 1 (nisa dintre parter si etajul 1), apoi au intrat in scara si au tras cate 2 fire (cablu internet + tv) in dreptul tocului fiecarui locatar ilegal, lasate colac. S-au folosit de un pat cablu dezafectat din acele scari. Practic [R] au racordat 3 scari fara acordul nimanui, folosindu-se de bunurile noastre. In timp au dobandit intradevar ceva clienti.
Eu nu vreau sa ii dau afara din scara, tot ce vreau este sa faca aceasta lucrare dupa cerintele noastre conform legii si a proiectelor de lege, sunt pro modernizare, dar [R] nu face o modernizare legala.
Salutari, inca din 2008, pe cand [R]a preluat anumite retele de tip cartier, pana in prezent(2012) au cablat diversi beneficiari fara a avea o aprobare din partea asociatiei de locatari. Ba din contra, 2008 le-am trimis o instintare, numele firmei fiind [CZ]la vremea respectiva:

"[...] In aceste conditii Administratia se vede nevoita sa va informeze ca NU va semna contractul cu[CZ]si va pune in vedere ca in 30 de zile de la data acestei instintari se va recuperati echipamentele care le aveti pe bloc si pe scara (urmand a ne informa cu 24 de ore inainte de venirea dv-stra).

Daca in 30 de zile nu vom fi contactati pentru a va recupera echipamentele, consideram ca ati renuntat la ele acestea intrand in proprietatea asociatiei.

Odata cu aceasta instiintare va inapoiem cele doua contracte care nu au fost semnate de asociatia de locatari, declarand nule noile contrace inchiate de dv-stra cu utilizatorii.


In urma acestei instintari echipamentul a fost recuperat de unul din baietii care lucrau acolo facandu-se un proces verbal de predare-primire , fostul [CZ]actualul [R] au ramas cu 1 sau 2 clienti cablati de la blocurile din jur, restul mutandu-se la alte firme concurente, tin sa precizez ca nu au fost influentati in nici un fel de catre asociatia de locatari.

Dupa aproximativ 1-2 ani au cablat blocul din nou ( acea fibra exterioara atarnata de fatada exterioara a blocului) si-au pus echipamentele la 2 din etajele blocului si au inceput sa faca instalari beneficiarilor desigur fara nici un fel de aprobare folosindu-se de gaurile din plansee date de locatari sau alte firme si ne-am trezit toti cu cate 2 cabluri dezafectate la usa. Aceasta situatie a fost tolerata pana in prezent.
Acum a venit ziua ca blocul sa fie reabilitat(06 Aprilie 2012), schelele sunt in jurul blocului, materialele sunt venite iar ei au spus ca luni incep placarea blocului cu polistiren. Cele 3 asociatii de locatari din bloc au ajuns la un comun acord in privinta tuturor firmelor ce furnizeaza astfel de servicii, problemele majore fiind doar cu actualul [R]
Saturandu-ne de nerespectarea contractelor [R] ului cat si a altor firme ce furnizeaza astfel de servicii vin cu urmatoarele intrebari:
1. Noi ca si asociatie de locatari avem dreptu de a le refuza contractul de utilizare a spatiilor comune din asociatiile de locatari si a prezenta propriul nostru contract ?
2. Ii putem obliga sa faca cablarea blocului subterana ? Noi le-am da voie pe baza unui proiect sa sape si sa branseze blocul cu fibra optica subteran dandu-le voie sa traga restul cablurilor prin subsol si interiorul scarilor fiind interzisa montarea cablurilor/echipamentelor pe fatada exterioara, gaurirea fatadei, tocul usilor/geamurilor, agatarea acestora de nisa exterioara, peretii exteriori ai blocului. Tin sa precizez ca acum in cazul [R]fibra optica este aparenta pe bloc iar in cazul celorlalte firme fibra optica se afla situata pe terasa.
3. In cazul in care ei refuza cablarea blocului subteran le putem oferi alternativa de a cabla blocul pe terasa dar acest lucru sa fie provizoriu ? Provizoriu insemnand ca ei vor fi obligati ca in 2-3 ani sa se mute de pe terasa in subteran, in caz contrar sa piarda posibilitatea de a mai intra vreodata in acest bloc.

Cablare exterioara se va face pe propria raspundere a furnizorului si va fi provizorie( racordarea blocului pe/prin terasa, continua prin interiorul scarii si subsol) * RX2

- Cablarea aeriana se va face doar pe o singura scara ( negociabila ) in locurile special amenajate, apoi va continua interior avand dreptul de a cabla toti beneficiarii (vezi proiectul scarii), urmand ca celelalte scari sa fie conectate
printr-un tronson ce va cuprinde 4 cabluri.

Numar cabluri acceptate pe terasa: 2
Total cabluri acceptate intre scari prin subsol: 4 ( ex: Scara A-B - 1 Cablu FTP/UTP 1 cablu coaxial | Scara A - C - 1 Cablu FTP/UTP 1 cablu coaxial ).
Tipuri cabluri acceptate pe terasa: Cablu FTP cu sufa, Cablu coaxial (TV)
Tipuri cabluri acceptate in interiorul scarii sau in subsol: Cablu Ftp/UTP, Cablu Coaxtial (TV)
Numar echipamente pe scara/subsol: Nelimitat/Negociabli * RX3 // *RX4
Echipamentele/Materialele suplimentare nu sunt acceptate (exemplu: aducerea cablurilor la usile locatarilor fara a fi conectate si/sau lasate dezafectate), asociatia are dreptul de a se autosesiza si a lua masuri fara a instiinta contractorul.
------------------------------
Nota:
*RX2 - provizoriu
*RX3 - se va negocia pozitia lor si/sau tipul echipamentelor
*RX4 - se percepe chirie/taxa in functie de numarul echipamentelor si de consumul lor(energie electrica, etc)


Nu sunt de acord cu aducerea cablurilor la usa locatarilor deoarece daca as lasa [R] sa faca o astfel de nazbatie a doua zi m-as putea trezii ca si celelalte firme din bloc ar proceda exact la fel, in concluzie toate cablurile dezafectate de pe exteriorul blocului s-ar muta in interior.
Proiectul scarii ar insemna exact traseul furnizorilor de cablare si amplasare a echipamentelor, acesta fiind acceptat de majoritatea firmelor.
Nu am nimic in potriva concurentei dar vreau ca aceste lucruri sa iasa perfect iar aceste firme daca vor sa ne mai aibe ca si clienti sa respecte aceste lucruri, vreau sa stiu daca este legal ceea ce noi vrem sa facem, iar daca nu sunt cum as putea intra in legalitate, momentan contractul pe care vrem sa il prezentam firmelor nu este definit, sunt doar niste ganduri mari mazgalite pe cateva foi.

A mai procedat cineva asemanator ? Ce este de facut? Mi-ar fi de folos ceva legi pentru a intocmii acest contract.
Daca ati fi in locul nostru voi cum ati proceda?
Daca aceste firme nu ar accepta contractul nostru si nu putem aplana conflictul ce se intampla cu actualii clienti clandestini ? Tin sa precizez ca sunt in jur de 6-10 firme ce ofera astfel de servicii prin cablu + retelele satelit .


Imi cer mii scuze pentru eventualele greseli gramaticale, dar sunt foarte obosit sper sa fi inteles unde bat eu si sa-mi dati raspunsuri favorabile, va multumesc.