avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate loreesha

Activitate loreesha

Buna seara!
La inceputul anului 2008 am initiat un credit bancar in valoare de 1700 CHF (aproximativ 4000 Ron) pe care am reusit sa il platesc doar pana in anul 2009. Am primit la locul de munca, in anul 2010, infiintarea popririi in baza executarii silite, dar angajatorul a refuzat sa imi retina din salariu.
Ulerior, la urmatorul loc de munca am primit acelasi lucru, in anul 2015; nici in acest caz angajatorul nu a virat nimic.
Din anul 2015 pana in prrzent nu am mai primit nimic. Tin sa precizez ca in 2015 suma de returnat era de 1680 CHF (sold actualizat) + cheltuieli de execuatare.
As dori sa stiu ce se poate intampla cu aceasta datorie? Este posibil sa mi se infiinteze poprire pe venituri si la actualul loc de munca? Din cate stiu acum retinerile sunt obligatorii. Dar as avea vreo sansa de a contesta suma poprita? Ma gandesc ca se va calcula la cursul actual al CHF-ului, fapt care nu ma ajuta, mai ales ca dobanda este uriasa.
Este vreo sansa ca datoria sa se prescrie? Ce ar trebui sa fac in acest sens?
Multumesc!
Buna ziua as dori sa stiu daca exista vreo posibilitate sa transform o Interprindere Individuala intr-o Socetate Comerciala? Teoretic stiu ca nu prea se poate acest lucru...dar se poate face ceva prin care sa transfer datoriile la furnizori pe firma noua (S.C)..fara sa fiu nevoia sa inchid I.I-ul?Nu imi permit financiar sa o inchid.. pentru ca am de platit tva f mare la stocul de marfa. Tin sa mentionez ca am iesit in pierdere timp de 2 ani la I.I...ma ajuta cu ceva acest lucru? Va multumesc. O zi buna.
Nu ma poate ajuta nimeni? Multumesc!
Buna seara!
As dori sa stiu,va rog,ce sanse am sa inchid o interprindere individuala in conditiile in care nu mai pot plati datoriile la furnizori..sunt in imposibilitate de plata. Sau pot macar sa suspend activitatea? Ce riscuri sunt? Va multumesc
Răspuns la discuția Conditii deschidere firma
multumesc!
Răspuns la discuția Conditii deschidere firma
dar daca optam pentru SRL-D?nu aveam prea multe cunostinte despre aeasta varianta. am incercat sa ma documentez un pic...dar intrebarea mea este daca trebuie neaparat sa avem angajati sau sa ne facem noi contracte de munca? puteti sa-mi imi dati pe scurt cateva detalii despre srl-d?va multumesc tare mult. o zi buna
Buna seara!
In viitorul apropiat eu,sotul meu si alta pereche apropiata noua,intentionam sa ne asociem si sa deschidem o firma( in acte eu si cealalta fata vom si asociati-administratori)..dar de aici de nasc o multime de intrebari:
1. Care sunt cele mai avantajoase/recomandate "metode" pentru infiintarea unei societati?
2.Sotul meu beneficiaza timp de 2 ani de un stimulent de insertie crestere copil (a mai ramas un an din cei 2)..daca eu o sa figurez in actele firmei vom mai primi acel stimulent?
3. Ce obligatii si beneficii avem,mai ales ca asociti,tinand cont ca tot noi vom sta si la vanzare.In special ce obligatii fiscale avem?
si..cea mai importanta intrebare:
4. Am un credit neachitat,deci ma incadrez in categoria "rau-platnici"...care pot fi pe viitor consecintele cauzate de acest lucru?
Multumesc mult anticipat! O seara placuta!
Răspuns la discuția stimulent de insertie
Multumesc mult! Numai bine!
Buna seara! Sotul meu beneficiaza de un stimulent de insertie ..pentru ca eu nu am putut beneficia de indemnizatia crestere copil; stimulentul il vom primi timp de 2 ani...dar daca eu ma angajezi inainte de implinirea celor 2 ani..ni se va mai acorda in continuare stimulentul? Multumesc! O seara buna!
Răspuns la discuția Loc de casa de la primarie
Am inteles. Multumesc mult! O zi buna!