avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate mihaimj

Activitate mihaimj

Răspuns la discuția Demisie fara plata concediului ?
Buna ziua,
Multumes mult pentru raspuns. Tin sa precizez ca nu a dorit sa semneze renuntarea la zilele de preaviz stabilite verbal. Mi-a pus conditia direct ca va semna doar daca renunt la concediu. Lucru ilegal. Voi tine cont de recomandarile dumneavoastra. Multumesc mult inca o data.
Buna ziua. Am anuntat ieri angajatorul ca imi voi depune demisia si i-am rugat sa imi spuna care e perioada de preaviz pe care mi-o ofera. Desi predarea responsabilitatii nu dureaza mai mult de 2-3 zile, angajatorul mi-a cerut sa raman 10 zile. Dupa ce am cazut de acord pasnic am depus demisia. Imediat dupa demisie am anuntat noul angajator ca pot incepe lucrul cu data stabilita, adica in 10 zile.
Problema a intervenit abia acum cand angajatorul de la care trebuie sa plec m-a santajat cu banii pe concediu. M-a amenintat ca nu ma lasa sa plec mai devreme de 20 de zile decat daca renunt la cele 8 zile de concediu neefectuate (adica sa vin la munca in timpul concediului). Le-am spus ca asa ceva nu este normal, ca zilele de preaviz se platesc si ca nu au legatura cu concediul. Azi trebuie sa merg iar la servici si sa rezolv cu acest santaj. ajutati-ma va rog fiindca nu prea stiu cum sa abordez problema.
Multumesc frumos.
Va multumesc frumos. Am email-ul care dovedeste obligatia de a-mi face PFA. Acum stiu ca am dreptul sa demisionez fara preaviz.
Salut. Mi-am depus demisia la firma la care lucrez. Conducerea ma obliga sa respect cele 20 de zile de preaviz. Angajatorul m-a obligat inainte de a-mi da demisia sa imi fac PFA si sa pastrez in paralel si un contract minimal de munca, iar eu nu doresc acest lucru.
In conditiile in care am fost amenintat ca nu imi voi primi salariul daca nu imi fac PFA, daca imi dau demisia, se mai aplica perioada de preaviz ?