avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate NarcisVramulet

Activitate NarcisVramulet

Buna ziua. Va rog sa ne acordati un sfat. Am primit bani din fonduri europene in urma unui proiect. Aceste fonduri sunt o compensare la pierderile pe care le inregistrez in urma bunei desfasurari ale proiectului. Va rog sa ne transmiteti daca banii sunt impozitabili, adica se inregistreaza la venituri sau ca si subventie?
O zi buna in continuare.
Buna ziua. Sunt complet dezolat si putin socat. M-am uitat in arhiva cu facturi de cand a aparut acest furt sau talharie, poate taxa de smecher, pentru ca asa o consider si am dat aproape 500 RON cu tot cu TVA ENELULUI. Da' ce face ENELUL la sfarsit de an cand trage linie si vede profitul? Ma cheama sa-mi dea dividende ca i-am dat bani degeaba. Stiam ca accizele si taxele nu sunt purtatoare de TVA, dar dupa modul de calcul al astora si nu numai al astora (benzina, tigari, cafea etc), vad caTVA-ul se aplica ulterior taxarii si accizarii. [EDITAT]Daca vrei sa devii ecologic si cat mai fiabil o faci pe banii tai din profit, nu din banii mei [EDITAT]. Iti tii angajatii mai cu buget redus, ii mai tii peste ora 16.00 ca sa poata tot omul normal sa vina sa plateasca factura, mai platesti ore suplimentare etc. Te descurci tu intr-un fel [EDITAT].Ii lasi pe astia cu eolienele sa invarta moara de vant mereu, nu cand ai tu pe teava deficit de energie, mai opresti din afumatoriile de Rovinari, Turcesti etc in jurul carora nu mai creste nici iarba. Voi trimite un mail si catre Departamentul pentru Energie din Parlamentul European sa vad ce raspund.