avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate Pepe69

Activitate Pepe69

Răspuns la discuția Dreptul la proprietate
MULTUMESC MULT!
MAI SUNT SI ALTE MODALITATI?
POATE! LA PRIMARIE,MAI SUNT SERVICI,COMISII, CARE DUPA TITLU DE PROPRIETATE SA FIE PUS IN POSESIE?
Care este modalitatea prin care sa se stabileasca punerea in posesie?
Tatal meu impreuna cu fratele lui in toamna anului trecut au dezbatut mostenirea ,suprafata de teren obtinuta in urma dezbaterii o detine cum au stabilit.Dar intre suprafata de teren mostenita si suprafata de teren detinuta de fratele lui pe titlu de proprietate,mai este o suprafata de teren a tatalui meu,data de bunicul meu si detinuta de tata pe titlu de proprietate eliberat in anii/90,suprafata de teren pe care tatal meu o detine ,de la 50 de metrii de la drumul comunal,fratele lui imprejmuind cu gard si mai facand o fanarie pe acel teren.
Care este procedura pentru al determina pe fratele lui sa-i de-a voie sa detina acel teren din drum si nu de la 50 de metri .
A mai trecut un an!
Dupa lupte seculare, am reusit sa caut eu o firma care sa faca o estimare cu privire la executare sarpantei.S-a tinut sedinta pe casa scarii ,administatorul asociatiei a impartit cat are de plata fiecare apartament la suprafata totala s-a afisat tabelul din toamna trecuta, dar se strang foarte greu banii .Imi doresc foarte mult ca in vara asta sa executam lucrarea deoarece infiltratiile au avansat si mai mult au ajuns la instalatiile electrice.Din partea asociatiei sprijinul este minim,as vrea sa fie mai convigarori cu locatarii.
Intrebare?
Odata ce s-a aprobat cheltuielile pentru sarpanta cum as putea sa fiu mai convingator cu locatarii? Ce argumente sa le mai aduc?
PS.Sunt locatari care sunt dezinteresati total, deoarece ei nu sunt afectati de intemperii nu neaparat partea financiara.

MULTUMESC ANTICIPAT!
CU STIMA:
Tocmai ce va spuneam in luna mai nu s-a facut absolut nimic,in legatura cu acoperisul,promisiuni si vorbe goale , nici macar devize cu estimarea lucrarii ,ce ma indrumati sa fac,as putea sa reclam undeva asociatia pentru neandeplinirea atributiunilor,dupa depunerea celor 2 notificari.
Multumesc frumos pentru raspunsuri si cam cat din proprietate i-ar reveni norei tinand cont ca mama mea mai are 3 frati si mai sunt si frati vitregi,mai sunt si terenuri din mostenire pe care nu s-a dezbatut succesiunea. Multumesc anticipat!
Mama mea a avut un frate care a decedat el a fost casatorit dar nu au avut nici un mostenitor ,fratele impreuna cu sotia lui au locuit in casa bunicilor si nu au avut nici un act de proprietate pe numele lor ci fiind proprietatea bunicilor.Dupa moartea fratelui mamei sotia lui a mai locuit o perioada dupa care s-a recasatorit si a plecat din imobil sa fie vreo 13 ani in acest timp nu s-a dezbatut mostenirea nu s-a facut absolut nimic la aceea proprietate, acum vrea ca in acea proprietate sa bage chiriasi.Ce drepturi are mama mea asupra acelei proprietati fiind practic casa mamei ei''bunica mea'' care nici ea nu mai traieste si daca poate baga chiriasi fara acordul mamei mele?
Bunicul meu a luptat pe front in al doilea razboi mondial.Pana acum nu am stiut de completarea cu articolul 36 din 2008 a legii 18/1991 privind reconstituirea dreptului de proprietate cu diferenta de pana la 5 ha.
Acum se mai poate face ceva, daca da, cum?
Răspuns la discuția Legea 1/2000
Astept si eu pe cineva, sa- si dea cu parerea!!!!!!!!!!!
Administratorul din asociatia de proprietari spune ca legea 230/2007 zice ca pierderile la care am facut referire mai sus prin avarierea a unei conducte trebuie suportate doar pe numar de persoane din acel imobil credeti ca are dreptate?.
La asociatia la care fac referire suntem vreo 6 blocuri cu 4 etaje si a cate 3-4 scari fiecare,acum de curand au fost alegeri, am participat si eu, pentru prima data ,a fost o adevarata mascarada!!!!!!!!Cinci blocuri din sase sunt acoperite de pe timpul lu ''RAPOSATU''toate bune si frumoase pana s-a adus discutia pentru acoperis, cand au inceput sa comenteze fiecare ''ca cei intereseaza pe ei de acoperis' etc.....
As putea sa fac o ''Asociatie de Proprietari doar pentru o singura scara in care locuiesc?