avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate irinoaia

Activitate irinoaia

NU inteleg ce neclaritati aveti fata de ce am intrebat.
1.Ai voie sa montezi camera video pe spatiul comun ,respectiv holul blocului sa monitorizezi intrarea fiecarui locatar
2.ESTE NEVOIE IN ACEASTA SITUATIE DE ACORDUL TUTUROR LOCATARILOR,AL ASOCIATIEI DE PROPRIETARI.??
Restul nici nu m-ai conteaza,este pe un plan secundar.Dar ptr dvs, ca vad ca incepeti fara problema principala si sunteti interesat, va raspund.
Este omul problema (cand fac aceasta afirmatie,nu reda cu exactitate situatiile ce intra sub incidenta codului penal ,provocate de aceasta)
De unde ati inteles dvs ca i s-au facut sicane de catre locatari si aceasta a decis sa isi monteze camere?
D-na nu trebuia sa faca asta personal ,fac referire la lumina si a si recunoscut acest lucru.
Se ''pricepe "la multe lucruri ce sunt pedepsite de codul penal,dar am tot tolerat sperand sa se linisteasca ,numai ca acum a trecut la amenintari prin interpusi.Stiti ceva legat de asta>?


Buna seara!
O proprietara de la parter,care de-a lungul timpului a tot creat probleme in bloc si-a montat deasupra usii de la intrare camera de luat vederi,fara a cere acordul nimanui.Tot aceasta individa se stie ca a defectat camerele asociatiei,dar nu sunt probe concrete.M-ai mult de atat a schimbat si firele de la lumina de pe scara din dreptul usii ei si aceasta arde non-stop.I-a fost atrasa atentia sa readuca la forma initiala incat sa functioneze senzorul de miscare si sa nu astea aprinsa lumina permanent ptr ca valoarea facturii va fi mult mai mare si nu este corect sa aduca modificari la bunurile comune. Va rog sa imi spuneti unde putem reclama pe langa sectia de politie.
UNUL PROPRIETAR SI CEA CARE DORESTE A FI PRESEDINTE TOLERAT,DAR ARE CA PROPRIETATE UN LOC DE PARCARE IN SUBSOLUL CLADIRII
Buna ziua!
Am rugamintea sa imi spuneti daca poate fi ales presedinte al asociatiei de proprietari o persoana care nu este proprietar al unui apartament ,dar este proprietar al unui loc de parcare?
2.Personele care locuiesc in acelasi apartament (nu stim starea civila) pot fi alese 1 presedinte si celalalt memebru al comitetului executiv?
Multumesc!
Nimeni din asociatie nu are pregatire ptr a constata daca este in regula .Cred ca poroprietarul ar fi trebuit sa anunte pe cineva din comitet de intentie si sa declare pe propria raspundere ca lucrarea a fost facuta cu o firma autorizata si in caz de consecinte nedorite este direct raspunzatoare.
Buna ziua! Avem urmatoarea situatie la bloc care nu s-a mai intalnit pana acum in cadrul asociatiei.A fost primit un e-mail din partea unui proprietar o fisa de interventie din partea unei firmei pare-se autorizata ANRE -ISCIR pentru instalatii gaze,din care reiese ca s-a internenit asupra tevii de gaz la care era racordat aragazul ,prin operatia de ""busonare"".In urma acestei interventii d-na solicita scoaterea de la cotele de calculare a facturii de gaz.Intrucat nu ne-am confrutat cu asa ceva,am rugamintea sa imi raspundeti cat este de legala interventia si cererea proprietarei.
Multumesc!
La Asociatie nu sa depus nici o reclamatie,doar la primarie direct.Dar am inteles ca exista lege cu privire la faptul ca primariile nu mai au drept de control....este adevarat? Eu am gasit ceva in 2019 ,dar era la stadiul de propunere.Deci stie cineva despre asta?
Buna ziua! va rog sa imi spuneti primariile de sector mai au dreptul de control asupra asociatiilor de proprietari,sau au doar atributii de indrumare? Este ''ilegal'' sa depun plangere la primarie pentru a verifica asociatia ,sau trebuia depusa o contestatie la asociatie inainte?
Discuție Recuperare bani
Buna ziua! In cursul lunii decembrie,mi precis pe 16 decembrie fiul meu a comandat online un aspirator la firma Melarox din Bistrita ,firma ce avea contract cu emag. de distributie a produselor,doar ca pe site-ul acestora era epuizat ,asa ca s-a adresat direct celor de la Bistrita,Acesta aspirator era un cadou pentru mine de Craciun,doar ca a ajuns pe 28 decembrie.In momentul sosiri coletului, era acasa o alta persoana care a primit coletul .Ideea este ca a venit intr-un ambalaj nu deteriorat ,ci uitat undeva demult sau mai bine zis luat de la groapa de gunoi.Am inlemint cand am vazut cutia,ceea ce m-a determinat sa filmez inainte de a deschide avand presimtiri sumbre si nu m-am inselat.Aspiratorul era deja cu apa in el si urme vizibile ca fusese folosit, periile aveau par de animal in ele .Am facut filmari,poze.I-am contactat,mi-au spus sa trimit un e-mail cu tot ce am de spus (nu era suficient telefonic) inclusiv filmarile, pozele.Am facut acest lucru si am transmis dorinta de a-mi trimite unul nou in momentul in care vin sa-l ridice pe cel folosit.Primesc e-mail ca nu se poate face schimbul si daca vreau sa il pregatesc pentru retur si in 14 zile lucratoare imi primesc banii.Am facut acest lucru a venit firma care l-a si adus in decembrie ,l-au receptionat,am si primit e-mail de confirmare ca totul a fost ok ca l-au primit integral si urmeaza sa imi primesc banii integral cu taxele de transport, ceea ce cerusem in e-mail .Am vazut ca a trecut termenul am revenit cu e-mail cerand sa imi fie trimisi banii in cont (am trimis datele bancare) si pentru fiecare zi de intarziere solicit penalizari .Astazi vineri 31 ianuarie vi se trimit banii in cont .Am verificat contul,nimic...sun la ei si imi spune ca au vb la dep financiar si sa astept .Intre timp intru pe forumuri si constat ca sunt niste mari tepari,trimit obiecte folosite ,deteriorate,fara facturi,fara garantii si descrieri ale obiectelor cumparate ,fara traduceri.Ce am de facut in aceasta situatie pe langa ANPC.Cum imi pot recupera banii si daca pot solicita despagubiri in aceasta situatie
Răspuns la discuția Liniste perturbata intr 8.30-17
Va multumesc!