avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 288 soluții astăzi
Forum Activitate Adryanus

Activitate Adryanus

Buna . Sora mea a fost exmatriculata in cls Xl din cauza absentelor , si nu sa mai interesat de scoala 2 ani in care acesti ani a lucra la "negru", si daca isi reia cursurile la seral ( fara frecventa) si lucreaza are dreptul sa isi ceara pensia de intretinere . ?
PS: Ea traieste in concubinaj fara parinti.
Pss: Poate avea castig de cauza?
Buna! Care sunt motivele sau ce motive pot avea sa cere daune morale . Va rog cat mai multe raspunsuri .Multumesc.
P.S. De exemplu daca ma parasit mama si a plecat cu un alt barbat si pe mine ma abandonat pot sa i cer daune morale?
Răspuns la discuția Sfaturi va rog.
Multumesc
Discuție Sfaturi va rog.
Buna . Daca cineva ma face prin mesaje telefonice : hot, huligan, si alte injuri aduse la adresa mea , care este procedura si la cine trebuie sa apelez, si intru-un eventual proces pentru ce pot sa acuz. Mesajele pot si folosite ca dovada in proces? Multumesc astept raspunsuri.
Răspuns la discuția Pensie Alimentara
am 18 ani si sunt in clasa 10
Buna Tuturor' ma numesc Adrian si am o problema daca pot sa i spun asa si ea este .
Parintii mei sunt in divort si prima pronuntare este pe data de 12 sept ,iar eu pe data de 6 mai fac 18 ani . Dar tata cand a bagat actele la divort ma scris si pe mine acolo sa imi plateasca pensia alimentara , si intrebarea mea este va trebui sa o dau eu in judecata sa ii cer pensie alimentara sau sau sunt "inclus" in procesul de divort ? cu toate ca o sa am 18 ani cand se pronunta divortul . Multumesc astept raspunsuri.
Buna ma numesc Adrian si sunt elev in cls X , parintii mei divorteaza pe cale judecatoreasca si primul proces este pe data de 11 sep. 2012 , iar eu pe data de 6 mai, voi face 18 ani . Am si o sora de 19 ani dar a abandonat scoala si lucreaza. Si sunt interesat de urmatoarele aspecte:

-eu voi mai primi pensie alimentara din partea mamei ?(daca DA pe ce perioada de timp o voi primi), daca fac 18 ani dar precizez sunt inscris la scoala.

--Sora mea nu este precizata in proces ,dar poate avea ceva pretentii?

--cat poate dura un proces ca acesta ?

--iar eu locuiesc cu tata din aprilie, tata poate cere pensie retro-activa de cand locuim impreuna aman doi la cererea ei ?