avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Activitate carmensz

Activitate carmensz

Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Nu inteleg ce e cu pomenirea mistica a "listelor negre" adica aia cu literele S-Z, e simplu... o supraveghere draconica duce la note mai proaste... si asta conduce la picarea examenului. Nu zic ca cei din alte amfiteatre au copiat toti pe rupte, dar oricum o atmosfera mai lejera te ajuta pana si la concentrare, ca sa nu mai vorbesc de faptul ca poti comunica cu vecinul... iar daca mai ai acces si la o carte sau ceva... e si mai bine. Nu ii acuz pe cei care au copiat, si eu as fi facut-o daca as fi putut... dar n-a fost sa fie.

Acum problema e ca de bine de rau, fara sa copiez tot cred ca am scos de mai mult, nu de 5 cat am luat... ma asteptam sa pic, dar nu cu 5... acum e posibil sa fi fost o corectare unitara indiferent de litera alfabetului, caz in care se pare ca a contat mai mult relaxarea din anumite sali/afmiteatre si asta sa fie motivul pentru care cei dincolo de litera S nu au luat examenul - si asta e varianta in care cred eu. Ori (da Doamne sa fie asa) cei cu litera S-Z au fost corectati de o alta comisie tampita, iar in urma contestatiilor sa intram si noi... oricum nu-mi fac sperante.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Acum am sunat la cancelarie, mi-a zis ca rezultatele se afiseaza saptamana viitoare, pe final.
Răspuns la discuția subiecte 2006
In Bihor:
Profesia de avocat
1. Secretul profesional. Confidenţialitatea. Diferenţieri.
2. Răspunderea disciplinară a avocaţilor. Reguli de procedură în acţiunea disciplinară
3. Relaţiile dintre avocaţi. Cooperarea dintre avocaţii din State-membre diferite. Corespondenţa între avocaţi din State membre ale Uniunii Europene diferite

Drept Civil
1. Lipsa capacităţii de exerciţiu a persoanei fizice.
2. Executarea directă (în natură) a obligaţiilor.
3. Raportul donaţiilor

Drept penal
1. Recidiva postcondamnatorie. Condamnările care nu atrag starea de recidivă.
2. Suspendarea executării pedepsei sub supraveghere.
3. Darea de mită.

Procedura civila
1. Propunerea şi încuviinţarea probelor în procesul civil.
2. Cererea de recurs şi motivarea ei. Cuprins.
3. Executarea silită indirectă – prin poprire.

Procedura penala
1. Procedura prezentării materialului de urmărire penală.
2. Restituirea cauzei la procuror.
3. Probele în procesul penal: noţiune, importanţă, clasificare.

Eu am luat, la noi s-a afisat deja. Au luat 17 din 39.
Răspuns la discuția Care cat ati invatat
pe mine ma omoara subictele astea de la organiz. profesiei de avocat - mi se pare cel mai greu, sau poate nu mai am chef acuma pe final... oricum ma deprima de ex. ideea de atributii ale consiliului de la a) la v)... ce dracu
Răspuns la discuția examen noiembrie
mai traieste :) este consilier juridic in primarie pe vreo 8 milioane... si acolo a intrat cu greu ( a se citi interventii ) L-am incurajat ca o sa intre sigur la anu'... la barou nici nu mai da deloc.
Răspuns la discuția examen noiembrie
In Oradea examenul se da pe parcursul a 5 zile, si toate probele vor fi scrise... mi-e groaza sa ma gandesc macar..
Si nu stiu de ce zice toata lumea ca examenul asta e o bagatela, au picat anul trecut colegi de-ai mei care nu erau chiar oligofreni... spre exemplu unul care anul asta a luat la magistratura 79 (saracul).
Deci asta a picat si mi-a zis ca nici nu stie de ce... se pare ca trebuie sa scrii chiar foarte detaliat