avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... subiecte 2006
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

subiecte 2006

Care au fost subiectele din aceasta sesiune - nov. 2006?? Daca se poate pentru Iasi!!!
Multumesc
Cel mai recent răspuns: alex23 , utilizator 18:10, 5 Decembrie 2006
buna......la alba s-au dat la organizarea profesiei de avocat onorariul,dreptul avocatului la onorariu si la cheltuielile ocazionate, tabloul avocatilor, raspunderea disciplinara-competenta organelor si cazul in care i se poate impune unei persoane aparatorul.:)
la civil.....domeniul prescriptiei extinctive, exceptia de nexecutare a contractelor sinalagmatice si simulatia;
la procedura civila: suspendarea procesului civil, recursul-notiune, subiecti, cauza, termen si motive, procedura ofertei reale de plata
la penal : luare de mita, betia accidentala si pedepsele principale
la procedura penala; judecata minorilor, actiunea civila in procesul penal si extinderea procesului pentru alte fapte si persoane.
multa bafta anu viitor!
buna......la alba s-au dat la organizarea profesiei de avocat onorariul,dreptul avocatului la onorariu si la cheltuielile ocazionate, tabloul avocatilor, raspunderea disciplinara-competenta organelor si cazul in care i se poate impune unei persoane aparatorul.:)
la civil.....domeniul prescriptiei extinctive, exceptia de nexecutare a contractelor sinalagmatice si simulatia;
la procedura civila: suspendarea procesului civil, recursul-notiune, subiecti, cauza, termen si motive, procedura ofertei reale de plata
la penal : luare de mita, betia accidentala si pedepsele principale
la procedura penala; judecata minorilor, actiunea civila in procesul penal si extinderea procesului pentru alte fapte si persoane.
multa bafta anu viitor!
multumesc pentru raspuns, si tie bafta in toate
In Bihor:
Profesia de avocat
1. Secretul profesional. Confidenţialitatea. Diferenţieri.
2. Răspunderea disciplinară a avocaţilor. Reguli de procedură în acţiunea disciplinară
3. Relaţiile dintre avocaţi. Cooperarea dintre avocaţii din State-membre diferite. Corespondenţa între avocaţi din State membre ale Uniunii Europene diferite

Drept Civil
1. Lipsa capacităţii de exerciţiu a persoanei fizice.
2. Executarea directă (în natură) a obligaţiilor.
3. Raportul donaţiilor

Drept penal
1. Recidiva postcondamnatorie. Condamnările care nu atrag starea de recidivă.
2. Suspendarea executării pedepsei sub supraveghere.
3. Darea de mită.

Procedura civila
1. Propunerea şi încuviinţarea probelor în procesul civil.
2. Cererea de recurs şi motivarea ei. Cuprins.
3. Executarea silită indirectă – prin poprire.

Procedura penala
1. Procedura prezentării materialului de urmărire penală.
2. Restituirea cauzei la procuror.
3. Probele în procesul penal: noţiune, importanţă, clasificare.

Eu am luat, la noi s-a afisat deja. Au luat 17 din 39.
interesante subiecte, merci.
Din Iasi .... nu stie nimeni????

Alte discuții în legătură

Admitere barou 2009 CABINET DE AVOCAT CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" Stimati colegi , aveti cumva informatii in legatura cu sustinerea examenului de admitere in Barou-2009? Multumesc anticipat ;);) (vezi toată discuția)
Admitere barou 2007 LuCiA23 LuCiA23 As vrea sa stiu aproximativ cu cat timp inainte va aparea tematica si bibliografia pentru examenul din noiembrie anul acesta?? am consultat tematica si ... (vezi toată discuția)
Intrebare examen admitere avocat stagiar emilalexandru emilalexandru Buna ziua, Va rog sa imi spuneti, in cazul in care stiti, daca subiectele din sesiunea februarie sunt aceleasi (ca tematica) cu cele din septembrie 2009. Mai ... (vezi toată discuția)