avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate DanielaNicolas

Activitate DanielaNicolas

este obligatoriu ca o intreprindere individuala sa aiba cel putin un angajat? in consecinta, va fi obligatorie plata contributiilor cu salariatul la bugetul de stat?
va multumesc
Doresc sa deschid procedura insolventei si declararea falimentului pentru o societate care nu mai are activitate si se afla in lichidare din 2005. Nu are creditori neplatiti, are doar datorii la buget din TVA si impozit pe profit/venit aprox 6000 lei. Ma intereseaza cat m-ar costa procedura falimentului si cam cat dureaza.
Va multumesc
Putem cere falimentul unei societati aflate in lichidare din 2005, dar de care nu s-a ocupat deloc lichidatorul numit de Registrul Comertului? Suma datoriilor este de 6 094 lei, toata datorata bugetului de stat pentru impozitele pe profit/venit si TVA. Societatea nu mai are nici un fel de activitate si nu detine bunuri in patrimoniu. Va multumesc.
Avem o firma aflata in dizolvare la cererea AFP din 2005. Atunci a fost numit lichidator de Registrul Comertului si respectivul nu s-a ocupat de nimic. In momentul de fata am cerut certificat de atestare fiscala de la finante si am constatat ca firma are datorii mari la stat. Putem cere insolventa? Tot lichidatorul ar trebui sa se ocupe? Va multumesc.
Am avut control de la finante pentru neplata datoriilor la stat si ne-au sugerat sa cerem o esalonare. Am cerut esalonarea si acum trebuie sa dam explicatii pentru excedentul de numerar si un avans de trezorerie destul de mare. Ce argumente putem invoca? Mentionez ca nu ne-au respins cererea.
Contabilele mele nu vor sa plateasca darile la stat provenite din salarii in cateva transe, respectiv in conturile de trezorerie ale statului pe motiv ca statul muta banii in alte conturi si nu se mai stie ce ai platit...Ceea ce as dori eu ar fi sa achitam sumele in cateva zile, nu toate odata. Ele spun ca nu e OK. Cum putem face sa stie si statul ce am platit noi initial sa nu ne trezim cu popriri pentru neplata?
Răspuns la discuția contractul individual de munca
multam mult
Cand inchei un contract individual de munca pentru un angajat lasi toate frazele din modelul recomandat, indiferent daca au sau nu sens raportat la functia respectivului. Mai exact, insiri toate criteriile si pentru functii de executie si pentru functii de conducere? Conditiile de munca si conform Legii nr. 31/1991 si Legii nr. 263/2010? Toate sporurile fara nici un comentariu? Toate masurile de securitate? Intreb pentru ca nu e nimic clar acolo si ITM-ul le inregistreaza asa, iar eu nu l-as semna...
Ni s-a infiintat poprire fara somatie pe firma pentru neplata impozitelor pe salarii. Sumele reprezentand salarii nu pot fi poprite? Este real? Poprirea fara somatie este OK?
am avut poprire de la fisc si am ridicat-o. statul nu se grabeste sa-mi dea indemnizatia de crestere copil pe lunile restante. ce trebuie facut? termenul de plata e 25 a lunii si pe mai inca nu s-a facut plata, dar pe aprilie si martie nu am primit datorita popririi