avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 399 soluții astăzi
Forum Activitate romeoproiectare

Activitate romeoproiectare

Buna ziua !

Vin cu rugamintea sa ma ajutati cu cateva informatii.

Am cumparat in 2010 suprafata de 2300 mp teren cu care m-am intabulat in C.F. electronica, adica defapt vanzatorii erau intabulati si am facut Contract de Vanz cumparare la Notar.
Acu ceva timp o persoana m-a dat in judecata pentru revendicare imobiliara si invoca faptul ca el are acel teren conform unei sentinte a Judecatoriei x.
Am citit acea sentinta si se spune in dispozitiv ca i se reconstituie dreptul de proprietate in taraua T pentru suprafata de 5000 mp. Dar mai sus in acea sentinta in argumentarea ei se spune ca le va accepta cederea si le va reconstitui dreptul de proprietate dupa autorul lor care a fost cu parc y din Cf z din 1925.
Pentru acea sentinta reclamantii nu au nici un Pv de punere in posesie dat de comisia locala de fond funciar.
Dar ei au acupat in acea tarla fel de fel de terenuri de-a lungul timpului.
Deasemenea nici nu sunt intabulati cu acea suprafata de teren in baza acelei sentinte.
Fata de aceste ei ma ataca spunand ca acolo unde am cumparat eu este terenul lor.
Ce pot face eu pentru a ma apara daca ei nici macar nu a fost pusi in posesie si daca au ceva sanse impotriva mea ?


Va multumesc amticipat pt. raspuns !
Buna ziua !
Am o intrebare va rog frumos.
Daca cineva a formulat o actiune de revendicare imobiliara , cu ce articole din C Civil si C procedura Civila ma pot apara ?
Adica daca cei care mi-au facut aceasta actiune nu au demosnstrat ca sunt mostenitorii acelui autor, ce ar trebui sa puna ei la dosar pt a arata ca sunt mostenitorii ?
Au pus Certificat de nastere a lor si buletin si certificatul de deces a autorului .
E suficient pentru a arata ca sunt mostenitorii acelui autor, care a murin in 1996 ?


Va multumesc anticipat .
Răspuns la discuția mostenire
Da e destul de delicat.

Daca el avea cota de 1/2 + 1/4 atunci e cat de cat Ok, dar cei doi frati pot cere reducerea testamentului si trebuie vazut mai exact dar ei i-ar putea lua 1/2 din ceea ce a mostenit tatal dvs. la acea ora. Dar daca ei au mostenit alt ceva, atunci nu pot cere reducerea acelui testament sau va fi respinsa daca o cer. Ori cum aveti un avantaj dar trebuie mers la un notar sau av. pentru a vedea exact actele. Depinde si fratii dsv. cat sunt de experimentati in acest domeniu.
va multumesc si sper ca nu ma vor putea ataca.
Buna ziua !

Va rog frumos sa imi dati cateva relatii cu privire la urmatoarul subiect:

In anul 2011 am cumparat 2300 mp teren extravilan de la 4 vanzatori intabulati in CF electronica, terenul l-am cumparata cu Contract la Notariat, ulterior intabulandu-se pe mine acea suprafata de tere.
Zile astea am primit o Citatie cu o actiune de Revendicare Teren de la un cetatean din aceeasi localitate unde locuiesc eu, prin care acesta spune ca acea suprafata a fost a lui si ca eu m-am intabulat gresit pe ea si cere radierea din Cf a acelei parcele pe motiv ca a fost facuta inscrierea gresit. Totodata el are o Hotarare Judecatoreasca definitiva din 94 pentru 5000 mp intr-un CF si parcela Cad. Austroungara, pt. ca ne aflam in zona austro ungara. Adica in acea Hotarare ii se atribuie parcela cad x cu Cf y austroungare a autorului lor in loc de titlu de proprietate. Acea parcela austroungara este la cca 90 - 100 m fata de terenul cumparat de mine.
Avand CVC autentificat, intabulare si el avand acea Hotarare jud. neintabulanduse cu terenul, cum trebuie sa ma apar si ce sanse are de a imi radia parcela mea din CF ?
Va multumesc anticipat .
In baza celor aratate mai sus puteti cere acordare de titlu de proprietate, adica reconstituire pentru acel teren daca nu a fost pusla acea data in posesie dupa 90. Mergeti la Primaria respectiva si solicitati ceea ce am scrismai sus. Se face o documentati se trimite la Comisia Judeteana si dureaza cca 2 luni dar depinde mult de comisia locala.
Daca nu aveti posibilitatea sa dati in judecata pentru constatare, la care aduceti actele pe care le aveti si copie dupa Registrul agricol precum ca l-atii avut al colectivizare si intocmiti un plan de situatie pt instanta inregistrat la OCPI si mergeti la instanta.
Răspuns la discuția cadastru nou
Erati intabulat la data cand se extragea petrol ? daca da e Ok daca nu trebuie dovedit cu acte ca erati acolo. Ca va mutat in ce baza ?
Acum sunteti intabulat ?
Ar mai fi o sansa de a face dovada ca erati acolo, numai daca in acea zona a fost inainte de colectivizare regim de carte funciara adica in Bucovina si Ardeal.
Dumneavoastra in ce zona sunteti ?
Daca acel primar a intocmit plan parcelar pentru acea tarla si a fost inregistrat la OCPI teritorial, e cam greu de translatat la vechiul amplasament.
Dati-mi mai multe detalii cerute mai sus.
Daca ati mostenit 3300 mp trebuie 1/2 fiecare daca nu sunt alte cote. Daca la intabularea initiala s-a inscris in CF 3300 mp e clar ca se imparte in doi. Daca la masuratori s-au gasit mai putini mp. se intabuleaza ceea ce sa gasit daca cei din jur sunt intabulati si sunt corect intabulati.
Celalalt mostenitor daca s-a bagat cu 1,5m la dvs, si daca dsv sunteti intabulat in CF cu suprafata de 1650 mp puteti sa ii faceti plangere penala pntru tulburare de posesie si va fi scos de acolo in mod obligtoriu.
Pe cati mp. sunteti intabulat ?
Răspuns la discuția conditii de angajare cenzor
Da poate fi angajata cu contract de mandat, dar trebuie sa aiba stidii economice, cel putin liceu economic si sa fi lucrat in domeniu. Daca nu puteti angaja o firma de contabilitate di orasul dvs. care va incheie lunar cate un raport de verificare.
Puteti cere ca proprietar intabulat in CF evacuarea nepotului, in ce baza sta el acolo ? are acceptul proprietarului ?
Faceti eventual la politie o hartie prin care reclamati ca locuieste fraudulos, hartaie pe care sa o inregistrati si sa o pastrati si daca nu se muta ii ace plangere penala pentru ca locuieste acolo. Daca mama are 82 de ani lasa-tio sa incheie ce acte vrea si nu spuneti nimic si in momentul in care le primiti oficial in termenul fiecarui act facetii contestatie ca nu a avut la baza certificat medico psihiatric si atunci acel act devine nul. Are 82 dece are nevoie pentru orice act de un certificat de la un dr. prihiatru care e abilitat sa elibereze astfel de adeverinte nu de la ori ce prihiatru. Daca va tineti pe pozitie nu veti pierde, cred ca acum e si influentata mama de cei din jur. Succes.