avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Activitate Cornea444

Activitate Cornea444

Este o intrebare fara raspuns?
Sau se poate intampla si aici ca in cazul e- factura, care era adresata doar platitorilor de tva?

Cornea444 a scris:

Buna ziua!
In legatura cu modificarea OUG 49/2019(uber,bolt) se poate interzice a lucra ca titular de pfa cu autoturismul propriu?

Buna ziua!
In legatura cu modificarea OUG 49/2019(uber,bolt) se poate interzice a lucra ca titular de pfa cu autoturismul propriu?
Am incheiat domnul meu.
Daca primeam de la inceput un raspuns logic nu mai era nevoie sa scriem atatea mesaje.
Din cate am observat este ca la japca. Cine sustrage primul actele originale devine ,,proprietar"pe ele.

Da, in sfarsit am dat de cineva care stie.
Pentru a baga dosarul de divort/partaj prin instanta are nevoie de acte in original, deoarece i le solicita judecatorul. Fara ele nu poate face actiune in instanta. Eu le pot obtine de la avocatul sotiei printr-o cerere la cabinetul de avocatura sub angajamentul ca le aduc in momentul in care sunt solicitate de judecator.
Simplu ca buna ziua.
Am scris acest aspect pentru a ajuta si pe altii care au nevoie de aceasta informatie.
In mod normal avocatul le solicita proprietarilor actelor cand trebuie sa le inmaneze judecatorului. Deci in mod normal tot copii trebuie sa retina, nu originale.
Corect?
Se poate inchide!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Un moderator chiar nu poate încheia aceasta discuție este clar ca dl respectiv a găsit rezolvarea tuturor problemelor sale formuland plângeri penale și nimeni nu îl.poate convinge de inutilitatea acțiunii sale..

Da, in sfarsit am dat de cineva care stie.
Pentru a baga dosarul de divort/partaj prin instanta are nevoie de acte in original, deoarece i le soliciya judecatorul. Fara ele nu poate face actiune in instanta. Eu le pot obtine de la avocatul sotiei printr-o cerere la cabinetul de avocatura sub angajamentul ca le aduc in momentul in care sunt solicitate de judecator.
Simplu ca buna ziua.
Am scris acest aspect pentru a ajuta si pe altii care au nevoie de aceasta informatie.


gi-jane2 a scris:

Nu se stie unde sunt si nici nu conteaza unde sunt. Important e sa apara cand va fi nevoie de ele. La divort, certificatul de casatorie, la partaj, actele casei. Daca nu apar la notar, or sa apară in instanta, dovezi sunt ca se afla la partea adversa.
Ce ziceam eu si altii, e sa se concentreze pe divort si mai ales pe partaj, nu pe plangeri avocatului, ca le face degeaba.

Da!
Aceeasi zicala o folosesc si eu.
Ce a spus Machiavelli?

“nevoia de a urmări un scop până la capăt atunci când există nedreptatea.”
Si care a fost expresia finala?
,,Scopul scuza mijloacele".
Tot nu vad legatura dintre certificatul de casatorie in original(care se anuleaza daca merg la notar pt. divort), precum si actele casei in riginal retinute de avocat si veniturile noastre.
Si fara acele acte retinitute de avocatul sotiei(sau de ea) in instata oricum se tine seama de veniturile fiecaruia.
Corect?

CHKa a scris:

Nu la ” speta “ de furt ( care nu e nici un fel de furt ) , la “ speta “ de partaj au relevanta ( mare ) veniturile . Faceti - desigur - cum considerati ... Bine ar fi sa luati aminte la zicala din batrani , “ fiecare pasare pe limba ei piere “ ... doar zic ...

Vad ca parerile sunt impartite.
Treaba cu certificatul e de penal din cate s-a exprimat un alt avocat. Bineanteles nu aici pe forum. Din cate am si eu cunostinta, mergi intradevar cu originalele, le face copii, dar nu ti le retine. Corect?
Plangerea o fac pe numele amandurora, iar in legatura cu dovezile organele de cercetare penala se ocupa, nu eu. Si poate am si dovezi. Cine stie!
Nu vad ce relevanta au veniturile la aceasta ,,speta" de furt?

- editare citat inutil -
Astazi am primit un exemplar din contractul pe casa, insa facturile si certificatul de casatorie nu.
Am spus ca merg si fac plangere la politie pe numele amandurora pentru furt. Ce credeti ca a intrebat avocatul?
,,La ce sectie?" Destept, nu?
Pentru a exercita putin trafic de influenta, probabil.

CRIMO a scris:

Niciodata , dar niciodata actele in original , si mai ales ale casei nu se dau nimanui .Cate excrocherii nu s-au facut cu acte date in original .Cautati sa le recuperati , apoi cum ati fost sfatuit angajati si dumneavoastra un avocat .

Asta in cazul in care tot sistemul ar fi dinamic.
Dar stim foarte bine cu totii cum functioneaza sistemul.
Ma macina rau de tot ideea, de ce avocatul sotiei tine cu dintii de actele originale ale casei, facturi prin care am platit agentia si notarul la momentul achizitionarii apartamentului.
Aveti idee care ar fi scopul.
I-am transmis sotiei, ca daca nu aduce actele o mai tin doi ani sau chiar peste. Depinde cand se solutioneaza in instanta.
Am fost de acord sa merg la notar, dar semnez divortul daca primesc actele.
Corect?
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu este chiar asa dar nu există nici mult neadevăr în aceasta vorba...
Avocatii ajuta de multe ori oamenii la marginea legii.
Aici este arta avocatului.

De regulă, avocatii fac diferența în aceasta privința pentru ca dreptul civil se bazează pe multă știință juridica dar și pe inventivitate juridica pentru ca dreptul este o știință dinamică.

,,dar niciodata peste" :)
Am avut un coleg care spunea: ,,Legea e ca o bariera, cateii trec pe sub ea, caprioarele sar peste, iar boii se lovesc de ea".
Imi angajez avocat.
Da, stiu sotia mea a gresit luand actele in original. Dar oare cine a invatat-o? Of, avocatii sunt niste ingerasi, stiu asta ca am cunoscut destui. Unii chiar sunt de buna credinta, altii insa....Daca mintea nu ma trimitea la avocat sa imi dea copii dupa originale. Parerea mea.