avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate handariel

Activitate handariel

Multumesc raspunsurile si sfaturi...
Multumesc raspunsul!
Cum am auzit eu la organul fiscal ei nu au legatura cu CNAS, adica daca ma duc si cer atestatul acela contine numai daca am platit impozite pe venit estimat (sau nu stiu bine?), care sunt platite toate...
intrebarea altfel: daca primesc certificatul de atestare ca totul e in regula (aici la organul fiscal trebuie specificat ca trebuie certificatul pt desfiintarea firmei, sau un simplu certificat care atesta daca avem sau nu datorii spre stat?), atunci pot sa merg sa radiez firma? ulterior nu se poate sa fie probleme, daca se radiaza? si dupa aia deschid un pfa, sau o sa fiu angajat la alta firma?
multumesc
Buna ziua!
Avem o firma IF, de mult (fost transferat din AF) si acuma vreau sa desfiintezi, dar problema e ca nu CAS-ul nu este platit de ani buni in urma.
Asi vreau sa intreb daca stiti, pot sa inchid afacerea fara sa platesc cas ul retroactiv?
ca suntem 2 persoane in firma, si cum stiu eu trebuie sa platesc cu 5 ani in urma cas ul (daca stiu gresit va rog sa mi corectati) ca sa fie pe 0, care inseamna enorma de multi bani.
Si inca o intrebare:
solutia urmatoare e viabil:
inchid intreprindere familiala, ca sa nu platesc cu 5 ani in urma pt 2 pers cas retroactiv, si dupa aia deschid un pfa, si platesc pt o singura persoana (pt mine numai) cas ul retroactiv (aici cum va fi? cativa luni numai, sau cumva ma pune mai multi timp)?
multumesc frumos
p.s. am problema asta pt ca am un venit anual cu mult sub salar minim net, si nu am platit cas ul, si acuma e foarte mult