avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate Aaprilie

Activitate Aaprilie

Multumesc, ati fost foarte amabil!:)
Fiind prima amenda am achitat-o in 24 de ore si am achitat si taxa de despagubire! Intre timp m-am documentat si eu si acum astept urmatoarele amenzi, pe care le voi contesta in instanta! Pentru ca legea este prost intocmita si CNADNR se foloseste de ea in mod abuziv!
Conform legii (Art.8 alin 6) "" (6) Odata cu aplicarea amenzii contraventionale, utilizatorilor romani care folosesc reteaua de drumuri nationale din Romania fara a avea rovinieta valabila li se retine certificatul de inmatriculare al vehiculului pana la prezentarea dovezii de achitare a tarifului de despagubire conform prevederilor alin. (3)."". Acest articol asigura caracterul preventiv, impiedicand pedepsirea multipla a aceleiasi contraventii si permitand disjunctia intre o greseala savarsita in mai multe momente ale unui interval de timp, fara rea credinta si repetarea greselii cu rea intentie! Sunt sute de mii de cazuri in care daca agentii constatatori isi faceau datoria si se aplica corect legea soferii respectivi ar fi fost avizati ca sunt in ilegalitate si nu ar mai fi comis urmatoarele contraventii! Dar cand esti anuntat doar dupa 5-6 luni si esti lasat cu rea intentie sa circuli asa in tot acest interval doar ca sa poti aduna cat mai multe amenzi constituie clar un abuz si nu poate fi vorba de "contraventie repetata" decat daca fapta se repeta DUPA ce ea a fost adusa la cunostinta soferului si el desi a achitat amenda si despagubirea incalca din nou legea! Practic pana la comunicarea PVCC soferul a comis o singura contraventie, aceea ca a circulat pe drumuri nationale fara sa achite taxa! Drept care ar trebui sa plateasca o singura amenda si o singura despagubire, aferenta perioadei cuprinse intre constatare si comunicare! Ca si la depasirea limitei de viteza pe un sector, esti amendat global pentru intregul sector pe baza vitezei masurate intr-o zona ingusta a lui si nu primesti cate o amenda pentru fiecare metru sau centimetru al sectorului in care ai respectat restrictia de viteza! Sau daca esti prins cu ITP-ul expirat platesti doar o amenda nu esti amendat separat pentru fiecare zi care a trecut de la expirare pana la constatare!
Potrivit legii elementul de baza al sanctionarii nu este momentul constatarii ci cel al comunicarii PVCC ocazie cu care trebuie ridicat si certificatul de inmatriculare si se socotesc cele 48 de ore in care se poate achita jumatate din amenda precum si cele 15 zile in care se poate depune contesatatia!
Astept cu nerabdare urmatoarele PVCC-uri! :training:
Multumesc pentru raspuns! Speram sa fie altul!:(
Daca sunteti in tema, imi puteti spune ce reprezinta aceasta "despagubire" de fapt? Pentru ca ea are exact valoarea pe un an a rovinietei pe care ar trebui, teoretic, sa o cumpar azi! Daca contravenientul achita acea despagubire mai trebuie sa isi cumpere rovinieta?? Sau se considera ca acea despagubire este o "pedeapsa suplimentara" reprezentand valoarea rovinietei pe care nu o achitase anterior ??? Un fel de "plata din urma" ?
- Daca ar fi asa, atunci "despagubirea" ar trebui sa fie calculata pe baza perioadei scurse de la expirarea precedentei roviniete, adica o saptamana in cazul meu!!!
- Daca nu este asa inseamna ca mi se aplica o DUBLA pedeapsa, o amenda ca am circulat fara rovinieta si inca o amenda...ca am fost amendat!#-o
Logic ar fi sa platesc "despagubire" cel mult pentru perioada cat se presupune ca am circulat fara rovinieta, deci de la expirarea precedentei si pana la instrainarea masinii, in total 4 luni!!!
Spun maxim deoarece fiind autoturism personal e posibil ca in acele 4 luni eu sa nu fii facut nici un drum in afara orasului si deci nu aveam nici o obligatie sa platesc taxa in acea perioada...:(
Multumesc anticipat!
Azi, 26.04.2012 am fost instiintat ca am fost amendat pentru ca in 23.11.2011 am circulat fara rovinieta!!! X-(
In instiintare este precizata valoarea amenzii si faptul ca daca achit in 48 ore valoarea se reduce la 50%. =D>
Pana aici totul e clar si corect! Dar mai jos este trecuta si o "taxa de despagubire" pe care trebuie sa o achit. :((
Din cate am inteles acea taxa ar reprezenta valoarea rovinietei pentru un an si nu se mai achita daca la data primirii instiintarii tu ai achitat deja rovinieta!
Intrebare: Ce fac in situatia in care eu acum o luna am vandut masina si am radiat-o din circulatie? Noul proprietar a inmatriculat-o cu alt numar si probabil a achitat rovinieta pe ce perioada a considerat el!
In acest caz eu mai trebuie sa achit acea taxa de despagubire?
Sau e suficient sa achit doar amenda?