avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Activitate roofart

Activitate roofart

Răspuns la discuția concediul fara plata si vechimea
Multumesc mult pentru raspunsurile concrete si date intr-un timp atat de scurt. Acum este cat se poate de limpede.
Răspuns la discuția concediul fara plata si vechimea
Multumesc pentru raspunsuri. revin pe rand cu precizari. Cererea a fost depusa inca din noiembrie 2011 pentru ianuarie 2012 si am mentionat toate cele pe ea. In ianuarie am adus si adeverinta de la facultate. Ce e o nedumerire in continuare pentru mine : definitia formarii profesionale. Facultatea de Litere este alegerea mea si nu are legatura cu profesia (electronist) sau cu serviciul actual (reprezentant vanzari) dar, poate fi asimilata cu reconversia profesionala pentru ca in cativa ani pot sa predau undeva. Nu este aceasta reconversie profesionala?
In luna ianuarie am convenit, toti angajatii firmei unde lucrez si conducerea, sa inaintam cereri de concedii fara plata, dat fiind lipsa de activitate din firma. Eu am mentionat pe cerere "concediu fara plata pentru studii" dat fiind ca sunt student. Stiam ca, in cazul in care ambele parti cad de acord asupra concediului fara plata, concediul fara plata pentru studii nu intrerupe vechimea in munca. Acum aflu de la departamentul de Resurse Umane ca vechimea mea este intrerupta pe motiv ca studiile nu sunt pentru formare profesionala.
Intr-adevar, eu urmez Facultatea de Litere, ceea ce nu are nici o legatura cu profesia mea. La fel de adevarat este ca in acea perioada chiar am invatat, dat fiind sesiunea de iarna. Dar am gasit un articol de lege ce atribuie concediului fara plata, de studii in invatamanul superior, calitatea de a nu intrerupe vechimea in munca. ( nu e vorba de pretentii financiare aici).
Intrebari:
1.Ce se intelege prin Formare Profesionala?
2.Aveau dreptul sa-mi intrerupa vechimea, conform legislatiei in vigoare?
3. Daca nu, ce se poate face acum pentru indreptarea erorii?
Multumesc anticipat. Cu deosebit respect. Alexandru