avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2113 soluții astăzi
Forum Activitate anca_diana

Activitate anca_diana

Copiile de pe diploma si CI trebuiesc legalizate?
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2010
In curriculum vitae trebuie trecuta toata activitatea sau numai cea in domeniul juridic?
Răspuns la discuția Adeverinte vechime
la avocati o fi de-ajuns decizia de intrare in profesie sau trebuie adeverinta?
Buna seara,
Am un litigiu de munca in care cererea mi s-a admis in parte ( angajatorul s-a achitat de datorie in cursul procesului). Am solicitat si cheltuieli de judecata si pe acestea, instanta nu s-a pronuntat.
Am drept de recurs in 10 zile. Le solicit pe calea recursului?
La recurs mai pot cere alte cheltuieli de judecata in afara celor de la fond?
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2010
perioada de stagiatura intra in vechime,nu?
hotararea din apel prin care i se acorda un anumit program tatalui (adica ramane valabila hot de la fond) este executorie chiar daca am calea recursului impotriva acestei hotarari?
Discuție taxa radio srl
Buna seara,
Am primit instiintare de plata de la radio romania printr-o firma de recuperare creante pentru 2008, 2009, eu fiind srl cu sediul social in locuinta mea, activitati proprii de birou...
Daca de la 9 aprilie 2009 pana la aparitia Hotărâre nr. 1012/2009 15.10.2009 aceste taxe au fost anulate, ar fi bine sa le fac o notificare pt recalcularea taxelor?
multumesc
perioada de proba s-a incheiat 02.10.2009. In aceeasi zi anagajatul intra in concediu medical pana pe 15.10. Decizia de incetare a CIM a fost emisa pe 18.10.
Care e sanctiunea pt aceasta tardivitate a deciziei de incetare a CIM?
Răspuns la discuția probleme la somatie de plata
eu sunt debitorul.
care cerere o admite?
presupun ca a mea,de inchidere a dosarului, formulata la concluziile pe fond ....
Intre parti s-a efectuat o tranzactie. La termen m-am prezentat numai eu - adica debitorul - fiind stipulat in tranzactie ca oricare dintre parti se va putea prezenta la termen pt a o depune. Pe fond am cerut sa ia act de intelegerea partilor si sa dispuna inchiderea dosarului.
In condica am vazut scris asa: "Admite cererea si consfinteste tranzactia dintre parti.Definitiva, fara drept de apel."
E de bine?