avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate marietaciolan

Activitate marietaciolan

Buna ziua vreau să cumpăr o garsoniera,la înțelegere cu proprietarul am stabilit suma de 62500lei,notarul a evaluat-ola suma de 90000lei,întrebarea mea este,poate notarul să facă așa ceva fara expertiza la fata locului?Mulțumesc anticipat
Buna ziua ,lucrez in sistemul sanitar de25 de ani,de 20 ani in serviciul de urgenta al unui spital ,va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedam intreg personalul pentru a ni se acorda grupa si noua cum beneficiaza ambulantierii,mentionnez ca avem 8 zile in plus de concediul de odihna pentru conditii deosebite de munca,acest serviciu de urgenta s-a transformat in COMPARTIMENT DE PRIMIRI URGENTEdin anul 2004 ceia ce stiu este ca de atunci trebuia sa beneficiem de grupa ,va multumesc
Răspuns la discuția Crima cu premeditare
pai asta e problema,nu stiu doar ca a decedat miercuri seara la ora19,20,dupa ce a vorbit cu un vecin ,eu am fost anuntata numai joi dimineata ,stiu ca a fost consultata de medicul de familie si i s-a recomandat internare si eu lucrez in sanatate si cred ca la cauza decesului este scris,stop cardio respirator
Răspuns la discuția Crima cu premeditare
nu afost internata ci a fost lasata sa moara acasa eu fiind anuntata a doua zi de decesul mamei
Răspuns la discuția Crima cu premeditare
cred ca cumnatul si sora mea nu au dus-o la spital si au lasat-o dinadins sa moara deoarece cu un an jumate in urma au facut acte pe casa parinteasca de vinzare cumparare cu drept de mostenire dupa decesul mamei
asa cred deoarece nu au internat-o la indicatia medicului de familie in urma consultului la domiciliu ,nu am cum sa demonstrez ceia ce cred

puteti sa-mi spuneti cit m-ar costa si cum trebuie sa procedez
Buna ziua ,in urma cu o saptamina mamei i s-a facut rau ,a fost acasa medicul de familie si a consultat-o recomandind-u-i internare eu am vorbit cu medicul la ora14miercurea ,iar seara la ora 19, 20 mama a murit ,cu 15-20 de minute in urma avorbit cu un vecin,tind sa cred ca nu a murit de batrinete avind 83 de ani,afost inmormintata vineri laora13 ,cum as putea afla adevarul despre decesul mamei ,sau ce mai pot face acum?sint nelinistita va multumesc
Buna dimineata,lucrez la un spital ca infirmiera,eu si inca10 colege sintem girante la casa de ajutor reciproc al orasului la o doctorita care in luna mai 2015 a facut un imprumut in valoare de 34000 ron,am facut acest gest deoarece sotul dinsei este medic pe sectia unde lucram ,de trei luni nu s-a achitat ratele si am primit somatie ca daca nu plateste ni se vor retine banii noua din salariu ,mentionez ca are rata de 1500 ron lunar pina in decembrie 2016 va rog din suflet sfatuiti-ma ce sa facem in acest caz,cind am vorbit cu ea a zis ca nu are bani sa plateasca,va multumesc din suflet .am uitat sa specific faptul ca d-na dr.este medic de familie
Răspuns la discuția Drepturi salariale in sanatate
as dorii daca se poate sa-mi spuneti daca acest mod de salarizare este la nivel national si este lege data, sau sa chem in instanta spitalul ,ce sanse am ?va multumesc
Răspuns la discuția Drepturi salariale in sanatate
ma iertati ,dar eu am inteles ca avind incadrarea toti acesti ani de minim pe economie mi se parea normal ca sporurile si vechimea sa fie adaugate la acest 975 ron nu incluse ,atunci inseamna ca noi am ramas cu acel nenorocit de salar 620 de cind ni s-au taiat cei 25%di salar ,adica de vreo 6-7 ani multumesc
Buna ziua ,lucrez ca infirmiera in urgenta unui spital cu o vechime de 23 ani,la ora actuala salariul meu este de 975ron fiind alcatuit din 620+vechimea si sporurile ,intrebarea mea este daca minim pe economie este de 975 nu trebuia adaugate vechimea si sporurile la aceat salar? va rog sa-mi explicati daca este legal acest mod de salarizare,va multumesc.