avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate mirelafelicia

Activitate mirelafelicia

Răspuns la discuția dubiu intr-un proces civil
Procesul de partaj s-a terminat de mult . Casa am cerut sa fie pusa sub sechestru deoarece vroia sa o instraineze in timpul procesului . Chitantele in cauza le-a adus el ca si reclamant , in timpul procesului de partaj in discutie , interesul lui fiind sa demonstreze ca mama in realitate nu a contribuit la bunurile casei si astfel sa nu ii recunoasca nici un drept dupa divort . Intre timp prin executare judecatoreasca i se opreste lunar din pensie despagubirea recunoscuta in instanta . Numai ca el de cand i se opresc banii din pensie are ca interes si cauta sa conteste veridicitatea actelor depuse in partaj in asa fel incat sa se redeschida procesul si astfel spera sa obtina totul . Casa , mobila etc . Are un creier diabolic si pentru a-si atinge acest scopul contesta mereu completele de judecata pentru diferite erori spe fond sau forma . In toti acesi ani el a pierdut toate procesele . Totusi cauta inca un motiv sa mai faca altele spunand ca lupat cu mafia din justitie si ca avocatul nostru e capul mafiei . In creierul lui bolnav se crede justitiar . , poate . Mama ca orice cetatean , prin lege daca este detinatoarea unui bun , are dreptul sa-si negocieze singura pretul vanzarii bunului respectiv . Numai ca tatal meu , fara ca mama sa stie a negociat el un pret pe acea masina spoi a incercat sa o oblige pe mama sa semneze documentul facut de el. Mama nu a cedat si a vandut masina cu pretul decis in acord comun cu cumparatorul . In concluzie : este o chitanta facuta de el dar nesemnata de mama depusa la dosar de el insusi ( dar cand a deschis procesul a declarat ca a fost depusa de mama - practic a mintit - ). Si exista o chitanta semnata de mama legala cand a vandut masina si depusa la dosar . Pe ambele chitante se afla semnatura lui ca si vanzator cu drepturi depline , cand de fapt din punct de vedere legal nu avea nici un drept sa participe la vanzarea bunurilor mamei mele dinaintea casatoriei .
Răspuns la discuția dubiu intr-un proces civil
Exact acest lucru s-a intamplat domnule avocat . In procesul de partaj tatal meu a pierdut deoarece semnatura lui pe actele de vanzare - cumparare nu au fost recunoscute de instanta ca fiind legala . Din pacate el in spatele mamei mele , a facut o alta chitanta pentru vanzarea masinii semnata de martori , cumparator si el , dar de care mama mea nu a stiut nimic si deci nu este semnatura ei pe acel act . Avand toate actele la el ( obtinute prin forta ) a depus chitanta falsa la dosarul de partaj crezand ca o sa fie in avantajul lui . Acum dupa 8 ani a scos dinnou acea chitanta din dosarul de partaj spunand instantei actuale ca a fost depusa de fapt de mama . As dori sa fac un fel de rezumat al acetui caz si sa il depun la dosar . In acest fel imi voi ajuta si avocatul care sincer vorbind , de 9 ani ne ajuta si s-a trezit si el cu diverse procese injuste deschise de tatal meu . Credeti ca din punct de vedere legal poate sa existe o metoda prin care sa poata fi oprit acest om sa mai deschida procese injuste , in acest fel acuzand mereu si justitia ca face numai grrseli pe fond si forma in toate procesele ?
Răspuns la discuția dubiu intr-un proces civil
Va multumesc frumos pentru ajutor domnule avocat . As dori sa va intreb : daca bunul sotiei nu a fost cumparat in timpul casatoriei ci inainte de casatorie , sotul poate sa il vanda ca s cand ar fi fost al lui sau sa-si puna semnatura pe actele de vanzare - cumparare ?
Răspuns la discuția dubiu intr-un proces civil
Intr-adevar este vorba de un partaj cu mult cantec . Avocatul nostru a castigat mereu aceste procese injuste puse pe rol de tatal meu . Vreau sa imi ajut avocatul deoarece este o persoana deosebita . Desi acest proces nu s-a terminat , tatal meu a deschis proces penal si avocatului meu acuzandu-l ca a depus la dosarul de partaj acte false . Situatia este foarte complicata deoarece in Romania nu este nici macar o reglementare legala in ceea ce priveste persoanele cu comportament deviant care hartuie lumea in fel si chip asa cum este in occident . Nu imi permite nici o lege sa cer expertiza medicala unui om psihiatric care face numai rau familiei ; numai in cazuri extreme se poate cere asa ceva din pacate . Oricum ai dreptate draga Dandana . Idea este ca una din chitantele depuse la dosar nu a fost facuta si nici semnata de mama mea , desi el asa sustine . Eu trebuie sa imi ajut mama sa poata demonstra ca acea chitanta nu a fost facuta in cunostinta ei de cauza si deci este nula si nu putea sa faca obiectul nici unui proces .
Răspuns la discuția dubiu intr-un proces civil
Ok. multumesc frumos . Masina nu a fost cumparata in timpul casatoriei . Mama mea a cumparat masina cand inca nu era casatorita cu tata pe numele anterior . In timpul casatoriei mama a trebuit sa-si schimbe numele ( luand deci numele lui ) . Dupa niste ani mama a decis sa-si vanda masina . Tatal meu cand a aflat cine este potentialul cumparator s-a dus la el si fara stirea mamei a incheiat un contract pe o suma de bani . Ajuns acasa prin violenta a vrut sa o oblige pe mama sa semneze actul facut de el . Mama nu a cedat si dupa un timp singura cu cumparatorul si martori s-a pus de acord cu pretul dorit de ea si au semnat toti documentul respectiv . 8 Ani in urma tatal meu la varsta de 71 de ani a cerut divortul si partajul in tribunal . Desi mama a castigat 60% din casa nici eu nici mama nu am mai putut intra in casa sa ne luam bunurile furate de el . Acte personale si altele . A trebuit sa cerem duplicate pentru certificatele de nastere etc de la autoritati . Totul a ramas la el si acum si nu vrea sa nu le dea .In timpul partajului tata a prezentat in instanta cele doua acte de vanzare a masinii mamei mele ( cel facut de el si cel facut de mama cu semnatura ei ) incercand sa demonstreze ca mama nu a contribuit in timpul casatoriei cu nimic la casa . A pierdut procesul si trebuie sa o despagubeasca pe mama . Astazi la distanta de 8 ani de la partaj ( timp in care a contestat mereu completele de judecata si procesele, toate deschise de el ) a scos iarasi documentul facut de el spunand ca este un fals depus la dosar de mama . Pe ambele documente semnatura lui se afla in dreptul vanzatorului al acelei masini (care nu a fost cumparata de mama in timpul casatoriei ). In timpul procesului toti martorii evident , au recunoscut semnaturile puse pe a 2-a chitanta de vanzare - cumparare pe care este scris numai numele mamei mele . Prima chitanta ( cea facuta de el semnatura mamei nu exista .) . Acum trebuie sa fac un fel de referat pe care sa-l atasez la dosar pentru noua infatisare de la sfarsitul lunii si am nevoi de ajutor pentru a -l compune . Ma puteti ajuta , va rog frumos ?
Am nevoie de ajutor intr-o problema juridica . Daca intr-o casatorie unul din soti detine o masina pe numele lui , celalat sot are dreptul sa semneze pe actul de vanzare-cumparare a acelei masini ca vanzator sau ca martor ?