avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate traianmusat

Activitate traianmusat

Răspuns la discuția Gararea masinilor de serviciu
Multumesc pentru sfaturi! Au fost utilesi si le voi aplica, desi nu sunt convins ca Politia va aplica masurile cuvenite. Am mai avut situatii in care a fost necesar sa le arat ce cale trebuie sa urmeze pentru rezolvare.
Exista un act normativ care sa reglementeze parcarea autovehiculelor de marfa ?
Daca un astfel de vehicul este parcat in alt loc decat sediul societatii apartinatoare, in plus impiedica accesul si vizibilitatea unui imobil , sediu de firma, cum i se poate interzice sa mai procedeze asa?
Discuție Indicele
ce inseamna acest indice referitor la salarii?
este normal ca o autoduba,pentru transportat marfa, apartinand unei firme de distributie diferite produse, sa fie garata in loc public, respectiv pe trotuar, unde impiedica circulatia pietonala si nici macar in dreptul imobilului soferului care o foloseste? mai ales ca individul in cauza este si posesorul unui autoturism proppriu. Am aflat ca exista un act normativ care reglementeaza asemenea cazuri; poate cineva dintre d-oastra sa ma informeze asupra lui? Politia, ma refer la cea corecta, poate sa aplice sanctiuni asupra firmei sau asupra celui care foloseste duba?
multumesc celor doua persoane care au avut amabilitatea de a raspunde exact la intrebare!
Care este temeiul legal in baza caruia un autovehicul de marfa, apartinator unei societati comerciale, poate fi garat intr-un loc public, ( trotuar ) blocand accesul locatarilor imobilului in fata caruia este garat, in acelasi timp incomodand si circulatia pietonilor pe strada respectiva
Care este baza legala pentru prestarea activitatii de "promoter", care sunt obligatiile angajatorului si in ce masura poate fi raspunzator fata de angajatul
sau pentru obligatiile neonorate?. ........
personal, eu nu beneficiez in vreun fel da acest teren. Daca coproprietarul a incredintat unei terte persoane administrarea acestui teren, fara ca sa am cunostinta sau fara sa aiba si girul meu, va intreb , care este baza legala a acestui act ?
in calitate de coproprietar al unui teren agricol, am solicitat, de la primaria comunei respective, complectarea unui formular tip emis de catre APIA,de confirmare a propritatii, in vederea inregistrarii in institutia respectiva. Primaria mi-a respins cererea,pe motiv ca, pentru terenul respectiv dat in administrarea unui localnic de catre celalalt proprietar, fara acordul meu, acel administrator este inregistrat deja la APIA in baza unei procuri individuale si de aceea nu pot sa imi elibereze acel document !? INTREBARI:
1. cererea mea nu este legal indreptatita?
2. procura care da dreptul de reprezentanta pe proprietatea comuna nu trebuie sa poarte si girul meu