avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters251730

Activitate ContSters251730

Cei 300 ron sunt banii cash pe acte, virati in cont. Pe langa asta ne ingrijim de celelalte cheltuieli cu gradinita (program de 8 ore unde copii mananca), haine le fiecare sezon nou, cadouri, vacante si multe altele. Avem probabil aceleasi cheltuieli ca si cand noi i-am creste. Mentionez din nou ca nu suntem salariati nici eu nici sotul.
EA NU CERE MARIREA DE PENSIE, CI EFECTIV NU MAI VREA SA II CREASCA. am vrut doar sa aflu cadrul legal al cazului.

Mie imi sunt dragi cei mici si fac tot ce pot.
Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti cu privire la aspectele legale ale cazului cu care ma confrunt.
Sunt casatorita si astept un copil. Sotul meu mai are doi copii cu varste de 5, respectiv 7 ani, din casatoria anterioara, aflati in custodia fostei sotii. Mentionez ca au trecut doi ani de la divortul lor si implicit de la incredintarea custodiei. Desi instanta a hotarat pensia alimentara la 200 ron, datorita faptului ca sotul meu nu are loc de munca, in realitate noi facem mai mult, achitand lunar minim 300 ron pensia alimentara plus alte cheltuieli in functie de posibilitati (costul gradinitei, haine, jucarii si altele). Cu toate acestea, fosta sotie nu e multumita si pe considerente financiare vrea sa renunte la custodia copiilor si ne ameninta cu darea in judecata pentru a incredinta custodia copiilor sotului meu. Nu este ceea ce ne dorim pentru canici unul din noi nu suntem salariati si asteptam un copil peste cateva luni.
Va multumesc anticipat pentru sfaturi si lamuriri cu privire la aspectullegal al cazului.