avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate vasily

Activitate vasily

Pe timpul căsătoriei au rezultat următoarele bunuri:
- apartament în valoare de 38.000 eur - care a fost achiziţionat prin credit bancar, avansul a fost de 10.000 euro achitat de mine, bani pe care îi pot justifica fiind in mostenire;
- masina logan bun comun;
- casa la tara în valoare de 6.000 eur bun comun.
In urma divortului a fost partajat amiabil la notar apartamentul pentru care nu am solicitat sultă
Întrebarea este dacă pot obţine prin partaj casa de la ţară.
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția donaþie copil minor
Multumesc, este vorba despre Mof nr.255/17.04.2012

Suntem divorţaţi şi avem un copil minor de 12 ani. Am făcut şi un partaj amiabil pentru un apartament. Mai avem împreună achiziţionată o casa la ţară pe care noi părinţii am căzut de comun acord să o donăm copilului. Am stabilit şi curatorul în persoana bunicului (tatăl mamei copilului). Am contactat şi un notar care m-a trimis la judecătorie, judecătoria m-a trimis la autoritatea tutelară şi autoritatea m-a trimis înapoi la notar ca acesta să facă o adresă prin care să ceară aprobarea curatorului de către autoritatea tutelară.
Având în vedere noua legislaţie care în unele părţi le scapă notarilor, primăriilor şi judecătoriilor vă rog să-mi acordaţi un minim ajutor. Mulţumesc anticipat.
Suntem divorţaţi şi avem un copil minor de 12 ani. Am făcut şi un partaj amiabil pentru un apartament. Mai avem împreună achiziţionată o casa la ţară pe care noi părinţii am căzut de comun acord să o donăm copilului. Am stabilit şi curatorul în persoana bunicului (tatăl mamei copilului). Am contactat şi un notar care m-a trimis la judecătorie, judecătoria m-a trimis la autoritatea tutelară şi autoritatea m-a trimis înapoi la notar ca acesta să facă o adresă prin care să ceară aprobarea curatorului de către autoritatea tutelară.
Având în vedere noua legislaţie care în unele părţi le scapă notarilor, primăriilor şi judecătoriilor vă rog să-mi acordaţi un minim ajutor. Mulţumesc anticipat.