avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Activitate anakarenina1

Activitate anakarenina1

De la politie am primit in scris chiar astazi ca nu este de competenta lor, voi face la ANPC. Va multumesc
Buna ziua, din punct de vedere fiscal majorarea capitalului social cu un aport in natura ( terenuri , constructii civile vechi, cladiri ), ce implicatii fiscale are ? Atat din punct de vedere al celui care face aportul si al celui care primeste ? Este purtatoare de tva aceasta tranzactie ? ce implicatii are in cazul impozitului pe profit ? Multumesc
Buna ziua, am platit unei firme o suma de bani, pe baza unei facturi fiscale pentru executarea unei balustrade . Serviciile nu au fost efectuate de nici un fel, si nici banii inapoi nu doreste sa mi-i mai restituie. Cum pot recupera suma de bani. Eu sunt persoana fizica, am facut plata online prin banca , fara contract pe baza unei facturi fiscale. Reprezentantii firmei nu au dat niciun semn ca ar dori sa efectueze lucrarea, iar acum ii sunam sa ne recuperam avansul si nu raspund la telefon. La cine sa adresez , la ce institutie, la politie, la protectia consumatorului ? Sau merg in instanta ? Multumesc
Buna ziua, Extinderea unei conducta gaze pe un drum de servitute in condițiile legilor de astăzi se face gratuit? Mulțumesc
Este vorba de ordinul 178 din 2020 care prevede racordarea gratuita in termen de 90de zile.

anakarenina1 a scris:

Dar acum cu noua lege, înțelegerea noastă este ca in termen de 90 zile de la depunerea documentelor cei care furnizează gaze sunt obligați sa ne branseze gratuit.


Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Nu are cum sa fie gratuita.
Se suporta proportional de toti cei celor ce le profita extinerea coloanei de gaze.



Dar acum cu noua lege, înțelegerea noastă este ca in termen de 90 zile de la depunerea documentelor cei care furnizează gaze sunt obligați sa ne branseze gratuit.


Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Nu are cum sa fie gratuita.
Se suporta proportional de toti cei celor ce le profita extinerea coloanei de gaze.

Buna ziua, pe un drum de servitute cu mai mulți proprietari o lucrare de extindere coloana de gaze este gratuita?? Daca da, care este baza legala? Mulțumesc
Buma ziua, știe cineva dacă in caz de racordare la o conducta de gaze pe drum privat ( unde investitor este o persoana fizica unica) se cere acord de despagubire semnat de investitor???
Nu știu daca conform ultimei legii a energiei si gazelor naturale ( modificata in anul 2020) daca este vorba de un drum privat unde exista o extindere de teava de gaze, se aplica despagubirea investitorului.
Nu a cerut acordul nimănui, nu știu cum s a bransat.

Furnizorul Distrigaz nu ne a dat niciun raspuns, am trimis pe mail la ei toate datele, au trecut 30 de zile nu ne au răspuns. Si din acest motiv nu știu cum sa procedez.