avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Activitate F1PAR2

Activitate F1PAR2

La angajare am anuntat ca m-am casatorit. Am depus certificatul de casatorie. Contractul de munca l-am semnat cu noul nume . Medicina muncii am facuto pe noul nume, iar fisa postului am semnat-o pe fiecare pagina cu noul nume. La fel si contractul de munca , am semnat fiecare pagina cu noul nume. Dar la angajat pe contractul de munca am fost trecuta cu vechiul nume si vechea adresa ptr ca noul buletin nu a fost emis inca, desi actele ptr alt act de identitate erau depuse deja de 2 saptamani.
.....
Pe cererea de incetare a contractului de munca emisa la 1 luna de la angajare am fost trecuta cu vechiul nume, desi deabia ridicasem noua carte de identintitate....
Acum chiar nu stiu daca a fost intocmit si contractul in mod legal, nu numai decizia de incetare a CIM...

Cornel Vasile a scris:

Ati transmis angajatorului schimbare adresei si a numelui?

Buna ziua. Am primit decizia de incetare a contractului de munca , cu art.81, alin.7, pe NUMELE AVUT ANTERIOR CASATORIEI, SI CU ADRESA AVUTA ANTERIOR CASATORIEI.
ESTE INTOCMITA LEGAL DECIZIA , SAU ESTE NULA ...
CALCUL SUME CONCEDIU MEDICAL

Buna ziua tuturor.
Va rog sa ma ajutati la calcularea valorii a 2 concedii medicale, sume care mi se cere sa le spun in dosarul 4219<99<2022, la TRIBUNALUL IASI.
Primul concediu medical este COD 06, pentru perioada 07.06.22_11.06.22.
Al doilea concediu medical este COD 01, pentru perioada 14.06.22_26.06.22.
Concediile medicale le am datorita faptului ca mi-am rupt mana in timpul serviciului, dar mi s-a inchis contractul de munca, ca sa nu fie declarat accidentul de munca.
La ultimul angajator conform adeverintei de vechime, am fost angajata in perioada 04.05.22(prima zi de lucru) -06.06.22( ultima zi lucrata), cu un salariu de baza de 2550 lei. MI S-A REFUZAT ELIBERAREA ADEVERINTEI CU STAGIU DE COTIZARE CONCEDII MEDICALE, deci nu stiu care ar fi baza de calcul CM, sau cum sa fac eu stabilirea bazei de calcul... Conform extrasului de cont am primit 1886 lei pe luna Mai 2022 in data de 15.06.2022, apoi 767 lei pe luna Iunie 2022 pe data de 15.07.2022, si apoi suma de 180 lei in data de 20.07.2022, diferenta salariala luna Iunie 2022( banuiesc a fi zilele de concediu de odihna neefectuat).
La penultimul angajator am>baza de calcul CM , lunile > Martie 2022 baza 3353 zile 23, Februarie 2022 baza 2700 zile 20, Ianuarie 2022 baza 2700 zile 20, Decembrie 2021 baza 2700 zile 22, Noiembrie 2021 baza 2700 zile 21, Octombrie 2021 baza 1157 zile 9.
La antipenultimul angajator am> baza de calcul CM, lunile>Septembrie 2021 baza 2927 zile 22, August 2021 baza 2300 zile 22, Iulie 2021 baza2300 zile 22, Iunie 2021 baza 1265 zile 11.

VA MULTUMESC .
Discuție Viza flotant
Salut tuturor. Am o nedumerire (din viata reala, bineinteles)... Pe cartea de identitate provizorie, se poate pune VIZA DE FLOTANT( pentru stabilirea resedintei), sau nu se poate, pentru simplu fapt ca e C.I. PROVIZORIE.....
Multumesc .
Da,probele difera. Unii te pun sa faci curat iar altii te pun sa cosi si sa sigilezi un dosar.
Răspuns la discuția Datorie Anaf
Datoria reprezinta cheltuieli de judecata catre stat, nu reprezinta datorii, taxe, amenzi sau tva

trandafir2 a scris:

Nu este intervenita prescriptia. Adica, 2013 nu se pune, apoi se numara: 2014-15-16-17-2018, deci inclusiv 2018 este prins in termenul de 5 ani.

Discuție Datorie Anaf
O datorie de 48 ron la Anaf din Martie 2013 este prescrisa in Noiembrie 2018? Au trecut 5 ani si 7 luni si m-am trezit ca am o datorie de doar 48 ron , fara a fi instiintat in prealabil. Datoria nu este fiscala ea reprezinta cheltuieli de judecata catre stat.Va multumesc.
Daca e obligatorie reangajarea atunci ar trebui sa semneze un contract de munca, deci nu aveti cum sa-l concediati.ATENTIE...Omul are dreptul sa mearga la un executor judecatoresc intii si vine cu el si va obliga sa-l incadratzi si sa-i achitatzi salariile restante..... Nu vine el cand vreti dumneavoastra, poate sa vina si executorul singur sa puna hotararea in executare. Are omu dreptul sa puna in executare hotararea.Asta ca sa va oblige sa achitati si onorariul executorului. Eu asa am patit...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
N-ai pe cine da. Am dat si eu si am vazut ce mafie este. Eu i- am scris ministrului justitie de atunci si am scris sila csm. Nici n-au raspuns....

glo petro a scris:

am susținut un concurs pt grefier.la sfârșitul chestionarului ca ,, notă,, era precizat :
toate întrebările au o singură variantă de răspuns corectă.
la afișarea baremului , am constatat că unele întrebări nu aveau nici o variantă corectă. patru întrebări. Întrebări la care nu gaseam variantă corectă.Restul le am rezolvat bine. mai putin cele patru, pe care l-a sfîrșit le am bifat întâmplător , influențată de acea ,,notă informativă,,am contestat dar mi s-a respins contestația..dacă acea notă informativă nu era eronată, cu siguranța luam examentul..am picat cu diferență mică.unde dau in judecaă, pe cine, în cât timp depun actiunea , care sunt actele normative ce reglementează pt a le studia și să văd ce șanse de reușită am ? mulțumesc mult. aștept răspunsul dumneavoastră.

Răspuns la discuția Am luat o persoana in spatiu
Sa intelegem ca de fapt atzi citit o corespondenta privata.... Asta inseamna puscarie.... suntetzi de cea mai joasa spetza....

stefanemilionel a scris:

Buna ziua,
Am luat o persoana in spatiu acum aproximativ 1 an. Persoana respectiva nu a locuit nicioadata aici. Am facut acest lucru numai pentru ca acea persoana sa isi poata face o carte de identitate. Ulterior am aflat ca aceasta persoana a facut credit la o institutie financiara nebancara pe aceasta adresa. Tot primeam prin posta facturi pentru acest credit dar ele erau din ce in ce mai mari pana cand creditul a fost declarat scadent anticipat si a fost inmanat unei firme de recuperare de creante. Intrebarea mea este ce pot sa fac sa dau afara aceasta persoana din spatiu, pentru a nu risca executarea silita. Eu stiam ca e de ajuns sa fac o declaratie la notar si sa o dau la politie. Va rog sa imi explicati exact cum pot sa fac asta.