avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate cristian206

Activitate cristian206

Discuție Divort
Incepand cu care infatisare a divortului sunt interogati minorii? Si cum se desfasoara? Am aproape 18 ani si pana la prima infatisare nu implinesc 18 ani.
Datorita comportamentului violent al tatalui meu as vrea sa-i povestesc judecatoarei/judecatorului situatia si nu stiu daca mai are aceeasi importanta daca nu mai am 18 ani.
Va multumesc!
Buna ziua! Am vazut profilul dvs pe site si gasesc ajutorul dvs. foarte util mai ales in situatia in care ne aflam momentan.
Situatia este in felul urmator:
Mama mea este casatorita cu tatal meu de 16 ani. De cateva luni incoace(aproximativ 3), datorita tatalui meu care a devenit tot mai neglijent si nepasator, datorita problemelor grave din familie mama a hotarat sa initieze actiune de divort.
Odata cu initierea acestei actiuni a inceput calvarul: Aceste ne ameninta cu moartea in fiecare zi, ne tine sub un stres continuu si incearca cu orice pret sa o distruga pe mama din punct de vedere psihic. De aseamenea, el incearca sa o de-a afara pe mama de la serviciu pentru a ne obliga pe noi toti sa ramanem la mana lui.
Scandalurile exista in aproape fiecare seara, acesta este violent, consuma bauturi alcoolice, face scandal si ne adreseaza injurii si cuvinte jignitoare atat mie cat si bunicii si mamei mele.
Problemele s-au agravat, si am apelat la politie pentru a-l linisti insa nu am rezolvat nimic. Datorate acestor probleme tin sa precizez ca ne este afectata in mod direct si indirect atat dezvoltarea mea cat si a fratelui meu, dezvoltare psihica(MAI ALES), fizica si sociala. Traumele produse de acesta asupra mea imi afecteaza viitorul si viata in societate. Ca urmare a stresului cauzat de acesta am ajuns la spital cu probleme cu inima(risc al preinfarctului, tahicardie grava) toate datorate stresului cauzat de acesta.
Bunica mea fiind proprietar si mama fiind trecuta pe titlul de proprietate doar ca mostenitor, s-a apelat si la depunerea unei cereri pentru evacurea acestuia, insa cu o solutionare prea tarzie, 23.11.2012, ceea ce ar insemna un calvar pentru noi, intrucat ne distruge vietile! A continua sa traim cu acest om inseamna a ne distruge vietile! Ne este frica sa stam in casa datorita comportamentului sau violent, mamei mele ii este frica sa mai mearga la servici intrucat acesta o urmareste si chiar a mers peste ea si a bautut-o! Modul acesta de viata este unul imposibil, care ne afecteaza permanent! Care sunt cele mai bune solutii pentru situatia de fata?? Cum am putea actiona in aceste situatii prezentate? Pot beneficia de un certificart care sa dovedeasca traumele psihice? Cum il putem evacua pe acest om din locuinta?
Va multumesc!
Buna ziua! Revin cu o nelamurire! Astazi s-a decis termenul pentru evacuarea tatalui meu, in situatiile descriese mai sus, doar ca este o problema! Termenul este 3 octombrie!!! Asta inseamna inca 5 luni in preajma acestui om periculos, care ne terorizeaza psihic in fiecare zi. Nelamurirea mea consta in faptul ca, nu inteleg cum este posibil asa ceva in situatia descrisa mai sus! Cum este posibil sa fie asa de mare termenul! Se mai poate face ceva? Inca nu stiu sigur daca avocatul nostru a depus cerere de evacuare sau a aplicat legea impotriva violentei. Va rog sa ma ajutati! Va multumesc
Va multumesc din suflet pentru sfaturi! Voiam sa va mai intreb cat dureaza, in cazul in care se aproba, evacuarea lui? Tinand seama de faptul ca situatia e critica, se poate da un termen lung, gen cateva luni? pentru ca asta ar insemna o teroare pentru noi
Buna ziua! Revin cu cateva nelamuriri pe acest forum, in speranta ca voi gasii niste raspunsuri.
Asadar, am 17 ani si de aproximativ o luna, tatal meu, fiind in divort cu mama mea(precizez ca nu s-a desfasurat inca prima infatisare), a inceput sa faca tot timpul scandal, sa ne abuzeze mai ales psihic si emotional pe mine, mama si fratele meu. Tin sa subliniez faptul ca acesta ne ameninta cu moartea, profita de noi, ne adreseaza tot timpul injurii si creeaza un stres continuu asupra noastra. De asemenea, acesta consuma frecvent bauturi alcoolice si incearca sa ne distruga din punct de vedere psihic.
Tin sa subliniez ca casa este a bunicii mele(ea este titular), si noi am facut numeroase plangeri la politia locala, care s-au finalizat doar cu amenzi. De asemenea, ca minor, am apelat si la protectia copilului unde am depus niste declaratii pentru faptul ca acesta creeaza tot timpul scandal si ne abuzeaza!
Intrebarea mea este cum putem sa-l evacum pe acesta de aici? bunica mea a depus o cerere de evacuare, insa termenul de evacuare este 21 noiembrie 2012, iar pana atunci nu se mai poate trai cu acest om in casa. Ce se poate face in asemenea situatie? Se poate schimba termenul? Putem sa beneficem in aceste conditii de noua lege 25/2012, impotriva violentei in familie? Va rog ajutati-ma cu orice sfaturi pentru ca situatia e grava. Va multumesc


Răspuns la discuția Legea 25/2012 Va rog ajutati-ma!
Deci sa inteleg ca este de ajuns depunerea unei plangeri impotriva lui la judecatorie, aceasta va fii judecata in regim de urgenta si apoi organele de politie vor actiona prin evacuarea lui de la locul unde sta acum cu noi? Pentru ca tocmai asta este problema, stand aici profita de acest lucru si ne ameninta continu. Va multumesc
Buna ziua! Am 17 ani si impreuna cu mama mea avem de ceva vreme probleme cu tatal meu, care este violent si ne ameninta cu moartea, dar mai ales este deranjant faptul ca creeaza o presiune continua asupra si ne abuzeaza din punct de vedere psihologic. Traim intr-un stres continu. Mentionez ca locuim impreuna cu bunica mea, care la randul ei a primit numeroase amenintari si injurii.
In cazul de fata, mama a bagat divort, si pentru ca lucrurile s-au inrautatit, s-a ajuns la depunerea unei cereri pentru evacuarea lui si tinerea la distanta. precizez ca locuinta apartine bunicii mele si ca mama apare pe titul de proprietate doar ca mostenitor.
Intrebarea mea este: Cum se realizeaza aceasta executare a lui? Se plateste aceasta executare? Am inteles ca intervine si aceasta noua lege care i interzice sa se aproprie de noi si sa ne mai abuzeze in continuare. Va rog din suflet sa ma ajutati cu orice informatie care ne poate ajuta! Va multumesc