avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Activitate Bostaca

Activitate Bostaca

Va rog sa ma ajutati cum ar trebui sa procedez in situatia in care locuiesc la casa in sector Ilfov si pe starzi sunt caini comunitari abandonati de diverse persoane necunoscute si neprinse in fapt. Eu sunt o iubitoare de animale si ma simt profund afectata cand ii vad fara ajutor si hrana. La randul meu sunt posesor de 6 animalute si nu-mi pot asuma altele, dar am intervenit in scop civic deparazitantu-i, harnindu-i, facandu-le cusca si domesticindu-i deorece sunt constienta ca astfel nu vor ataca si agresa. Nu-mi pot asuma acesti caini dar fac tot ce-mi sat in putere sa ii salvez tinandu-i sanatosi si gasindu-le stapani. Am mers la Primarie si am facut tot felul de anunturi despre prezenta lor in spatiu si primarul mi-a raspuns ca nu au modalitati de protectie sau adoptie, ca pot interveni pentru castrat si apoi le da drumul inapoi in teren. Acum eu sunt in situatia in care sunt des vizitata de organele de politie locale cu tot felul de sesizari din partea vecinilor invinovatindu-ma ca le dau mancare si ca datorita marimii cainelui sunt des speriati si ingrijorati pentru copii lor. De fapt am sesizat ca este doar o scuza repetativa in opinia lor deoarece dese ori cand am avut ocazia impreuna cu copii lor am mangaiat animalele si le-am explicat comportamentul necesar fata de animale in general. Daca sunt suficiente informatiile date, as vrea sa stiu in ce articol ma incadrez ca incalcare de lege (daca sesizati dvs. asta)... cum pot sa stopez abuzurile reclamatiilor vecinilor si mai cu seama ce atitudine legala sa abordez fata de politistii care stiu si ei foarte bine aceste conditii locale s care fata de mine mai ca se milogesc ca mai bine as rezolva cumva situatia sa nu le mai dau lor bataie de cap.
Eu am numerele de inregistrare ale audientelor facute la primar, am participari la sedintele locate cu astfel de teme, am catele castrate in colaborare cu fundatia locala care se ocupa de animale care ulterior le-am gasit propietari, am deparazitat intern si extern animalele pentru a nu raspandi paraziti, strang excrementele din zona... Dorec sa am o abordare corecta fata de aceasta situatie si vreau totodata sa-i potolesc pe vecini care tocmai azi au mai facut o sesizare la politie cu semnaturile tuturor. In acest moment nu stiu cum este formulata aceasta reclamatie dar cred ca nici nu au un cadru legal incriminator.
in asteptarea sugestiei, va multumesc anticipat pentru ajutor.
Loredana Bostaca