avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate mioara_burlacu

Activitate mioara_burlacu

Buna,va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema.Fostul sot a schimbat recent locul de munca,la fostul angajator se stia ca are oprire pe salariu pentru pensie alimenara, eu am sunat la firma unde lucreaza acum sa intreb daca a declarat acest aspect la momentul angajari si mi s-a spus ca este o informatie personala si nu pot sa imi zica acest lucru,este chiar atat de personala aceasta informatie???tinand cont ca este vorba de pensie alimentara stabilita de instanta judecatoreasca.Ar mai fi ceva,daca el vrea sa treaca la deducere pe impozit copiii,are nevoie de o adeverinta de la mine sau nu mai este valabil acest lucru?Eu cum pot afla daca are trecuti copiii la deducere?(el nu vrea sa imi spuna).
Buna am si eu o dilema si asi dori sa ma indrumati,sa stiu ce pot face.La divort ne-am inteles ca tatal copiilor sa ia fetita o data la doua saptamani(pentru weekend)si sa vada baietelul la domiciliul meu duminica o ora.Mentionez ca la data divortului baietelul avea doar o luna si catava zile,fetita 5 ani si 7 luni.O perioada a fost ok,la un moment dat s-a iscat o cearta mai urata intre el si mama mea, eu si copii locuim cu ea.Din acel moment eu nu am mai vrut sa il primesc in casa,pentru linistea copiilor dar nu i-am interzis sa vada baietelul,in schimb cat a fost cald ieseam in parc cu cel mic si il vedea,acum ca este frig nu l-a mai vazut aproape deloc si tot ma preseaza sa il primesc in casa,dar chiar nu mai vreau sa intre in casa.CE POT FACE sa nu mai fiu obligata sa il primesc???dar totusi sa il poata vedea pe cel mic,sub nici o forma sa il ia la el (am inteles ca nu are dreptul sa il ia pana la varsta de 2 ani).Mai mentionez ca eu am revenit la locul de munca si lucrez inclusiv sambata si duminica(program de 4 schimburi)deci nu prea sunt acasa cand are drept de vizita,copii raman in grija mamei cat sunt eu la servici.Va rog din suflet sa ma indrumati spre o rezolvare cat mai buna.
daca sunt divortata si asupra copiilor avem tutela comuna,dar domiciliul copiilor este la mine(mama)pentru dosarul de ingrijire a copilului am nevoie neaparat de declariatia fostului sot precum nu beneficiaza el de aceasta indemnizatie?